Modulárny lietajúci elektromobil od Xpengu sa má dostať do predaja budúci rok

1

Čínska „elektromobilka“ Xpeng vyvíja v rámci svojej divízie Xpeng Aeroht lietajúce elektromobily. A Xpeng aktuálne oznámil, že jeden z nich, modulárne lietajúce auto Land Aircraft Carrier, sa dostane k zákazníkom už budúci rok.

Xpeng zdôrazňuje, že Land Aircraft Carrier nie je žiadny futuristický koncept, ale hmatateľný produkt, ktorý po dokončení testov a R&D validácii vstúpil do fázy prípravy na sériovú výrobu. A dodáva, že predobjednávky na vozidlo budú spustené v 4. kvartáli tohto roku a dodávky zákazníkom začnú rok na to.

Lietajúci automobil Xpeng Land Aircraft Carrier má netradičný koncept, keďže ide o modulárne vozidlo, ktoré pozostáva z pozemného a vzdušného modulu. Pozemným modulom je robustné vozidlo so 6 kolesami slúžiace aj na prepravu a nabíjanie lietajúceho modulu, ktorý možno označiť za 2-miestny dron na prepravu osôb.

Pozemný modul

4 až 5-miestny pozemný modul je vybavený elektrickým pohonným systémom s predlžovačom dojazdu (detaily nepoznáme), ktorý dokáže poháňať všetkých 6 kolies, pričom nechýba ani natáčanie zadných kolies. Tento modul tiež dokáže nabíjať vzdušný modul. A to viacnásobne.

xpeng land aircraft carrier

Zdroj: Xpeng Aeroht

Vzdušný modul

Vzdušný modul je plne elektrické lietadlo schopné vertikálneho vzletu a letu v malých výškach, ktoré pojme 2 pasažierov. Toto lietadlo či skôr dron na prepravu osôb je možné riadiť manuálne, k dispozícii je však aj automatický režim. Výborný výhľad z lietadla zabezpečuje 270-stupňový panoramatický kokpit. A pohonný systém spĺňa bezpečnostné požiadavky v rámci „jednobodového zlyhania“.

xpeng land aircraft carrier

Zdroj: Xpeng Aeroht

Modulárny lietajúci elektromobil s predlžovačom dojazdu Xpeng Land Aircraft Carrier má podľa výrobcu rozšíriť zážitok z cestovania tým, že cestujúcich dokáže dostať zo zeme do neba. A ďalší potenciál vidí v rámci verejných služieb, napríklad záchranárskych.

Nuž, sme veľmi zvedaví na ďalšie detaily, ako aj to, či sa Xpengu podarí naplniť plány ohľadom tohto vozidla, ktorého súčasný dizajn ešte nie je konečný, keďže vývoj stále prebieha.

Lietajúce superauto Xpeng Aeroht eVTOL

A na záver pripájame fotografie aktuálneho prototypu ďalšieho z vyvíjaných lietajúcich elektromobilov od divízie Xpeng Aeroht. Ten nesie označenie Xpeng Aeroht eVTOL a ide o konvenčnejšie poňatie lietajúceho auta – „2 v 1“. Xpeng hovorí, že je to lietajúce superauto, ktorého prototyp z roku 2022 úspešne absolvoval skúšobný let. A dodáva, že do sériovej výroby sa dostane vtedy, „keď budú zrelšie súvisiace politiky, regulácie a aplikačné scenáre“.

Zdroj: Xpeng Aeroht

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Xpeng uviedol na trh „najrýchlejšie sa nabíjajúce SUV na svete“
Slovenský AeroMobil končí. Avizovaného elektrického lietajúceho auta sa tak zrejme nedočkáme
Úplne nový druh elektromobilu. Regent Seaglider je krížencom lietadla a lode
ODBER NOVINIEK

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Jeden komentár

  1. Ak má takýto kombajn reálnu budúcnosť, tak sa dá obstarať aj lacnejšie a rýchlejšie! Kúpiť alebo si postaviť „skladací“ dron pre dvoch, a voziť ho vzadu na pickupe! 🙂

Pridajte komentár