Prvý elektromobil od Xiaomi bol údajne odhalený cez uniknuté fotografie

2

Ako už vieme, čínska spoločnosť Xiaomi, ktorá je známa najmä ako výrobca smartfónov, sa pustila do oblasti elektromobility, pričom má viac ako ambiciózne plány. Svoj prvý elektromobil s kódovým označením MS11, ktorý by mal niesť meno Xiaomi Modena, sa už testuje. A aktuálne zaplavili čínske médiá fotografie, ktoré majú zobrazovať dizajn tohto modelu.

Už sme informovali, že Xiaomi má na pláne v rámci rokov 2021 až 2030 do svojej novej divízie Xiaomi Automobile, špecializujúcej sa na vývoj a výrobu elektromobilov, investovať 10 mld. $. Na úvodnú fázu pritom bolo vyčlenených v prepočte cca 1,4 mld. €.

O obrovských ambíciách spoločnosti Xiaomi v oblasti elektromobility svedčí vyjadrenie jej šéfa Leia Juna z konca minulého roku. Ten uviedol, že aby mohli uspieť vo svojom novom biznise a zaradiť sa do prvej päťky najväčších výrobcov elektromobilov (tej má podľa interného výskumu neskôr patriť 80 % trhu), budú musieť dodávať viac 10 mil. vozidiel ročne. Pre porovnanie, Toyota a Volkswagen Group predávali toľkoto áut vo svojich najlepších časoch.

Na naplnenie spomínaných odvážnych cieľov si spoločnosť Xiaomi zrejme nebude môcť dovoliť žiadne zaváhanie. A tak už jej prvý model by mal byť úspešný. Aktuálne sa pritom objavili údajné uniknuté snímky tohto vozidla, o čom informoval napr. aj web CarNewsChina. Tie zaplavili čínske médiá, ich pôvodný zdroj však zdá sa nie je známy. Snímky urobené zjavne odfotografovaním PC monitora, ktorý má údajne zobrazovať model MS11, resp. Xiaomi Modena, tak treba brať zatiaľ s rezervou.

xiaomi modena

Zdroj: ? via CarNewsChina.com

Čo sa ešte „vie“?

CarNewsChina uvádza, že prvá továreň Xiaomi je vo výstavbe od minulého roku, pričom spočiatku má mať kapacitu 150 000 vozidiel ročne a neskôr dvojnásobnú. Elektromotory si má spoločnosť Xiaomi vyvíjať a vyrábať vo vlastnej réžii, batérie majú zabezpečiť dodávatelia CATL (Qilin) a BYD (Blade).

Elektromobil Xiaomi Modena má byť postavený na 800-V elektrickej architektúre, dostupný v 3 verziách a z 0 na 80 % sa má nabiť len za 15 min. Nie je nám však známe, či ide o oficiálne alebo neoficiálne informácie. Takže pre istotu ich treba brať s rezervou, rovnako ako „uniknuté fotografie“.

xiaomi modena

Zdroj: ? via CarNewsChina.com

Čo sa týka ceny, ktorú spomínajú čínske médiá – 260 000 až 350 000 RMB (cca 35 000 až 47 000 €), pravdepodobne ide o špekuláciu.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Xiaomi chce údajne kúpiť časť najambicióznejšieho e-mobility „startupu“ na svete
Porovnanie cien elektromobilov v Európe, Číne a USA. Číňanom môžeme len závidieť
Čínski výrobcovia elektromobilov majú obrovskú konkurenčnú výhodu, rastú v Európe a dominujú domácemu trhu

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

2 komentáre

  1. Mám smartfón Xiaomi a som spokojný. Ak bude rovnako dobre fungovať aj BEV Xiaomi, tak O.K., ale treba počítať s tým, že to bude veľký smartfón na kolesách! 🙂 P.S. Tento dizajn sa mi ale moc nepáči …..

  2. Mne je dizajn ukradnuty. Dolezity je pre mna hlavne komfort, dojazd, eventualne vnutorny dizajn ale tiez spolahlivost, moznost opravy v eu(sk) a poriadna zaruka a hlavne – cena. Ak sa chcu fakt dostat medzi konkurenciu, tak s touto cenou predaju mozno 100ks. Chcelo by to fakt cenu do 20k.

Pridajte komentár