Xiaomi chce údajne kúpiť časť najambicióznejšieho e-mobility „startupu“ na svete

3

Objavila sa správa, že známy výrobca smartfónov a iných zariadení, Xiaomi, rokuje v rámci konzorcia o odkúpení podielu v „elektromobilke“ Evergrande New Energy Vehicle, ktorá tvrdí, že sa chce stať najväčším výrobcom elektromobilov na svete. Dôvodom by pritom mohlo byť urýchlenie vstupu Xiaomi na trh s elektrickými automobilmi.

Spoločnosť Xiaomi pomerne nedávno oznámila, že sa chystá pustiť aj do elektromobilov. V priebehu nasledujúcich 10 rokov plánuje do elektromobility naliať 10 mld. $. A na úvodnú fázu si vyčlenila v prepočte 1,3 mld. €.

Na základe správy od agentúry Reuters sa môže zdať, že minimálne časť z týchto peňazí by mohla ísť na nákup podielu v až nezdravo sebavedomom „startupe“ Evergrande New Energy Vehicle, ktorý v roku 2019 vyhlásil, že sa do 3 až 5 rokov stane najväčším výrobcom elektromobilov na svete.

Mladá e-mobility spoločnosť patrí pod jedného z najväčších čínskych developerov – Evergrande, ktorá má mať finančné problémy. Nebolo by teda prekvapením, ak by sa developer rozhodol predať časť svojej dcérskej spoločnosti.

Podľa zdrojov Reuters majú prebiehať rokovania medzi spoločnosťou Evergrande a konzorciom, ktoré tvorí Xiaomi a štátom podporovaná investičná firma zo Šen-čenu, a to ohľadom odpredania časti 65-% podielu, ktorý má čínsky developer v e-mobility spoločnosti Evergrande New Energy Vehicle (NEV). A má ísť o významný, aj keď stále menšinový podiel.

V rámci potenciálnej dohody by pritom spoločnosť Xiaomi mala údajne získať výrobné zariadenia, čo by umožnilo urýchlenie jej vstupu na automobilový trh.

Čo očakávať?

Bude veľmi zaujímavé sledovať, ako sa budú vyvíjať plány oboch spoločností v oblasti elektromobility. Xiaomi na začiatok avizuje cenovo dostupný model, zatiaľ čo spoločnosť Evergrande NEV predstavila pod značkou Hengchi už 9 modelov, vrátane mnohých „prémioviek“. Nepoznáme však žiadne detaily, pričom ani jeden z modelov sa ešte nezačal vyrábať.

Tri výrobné závody Evergrande NEV však majú byť podľa Reuters už hotové a sériová výroba a dodávky majú byť spustené budúci rok.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Elektromobil od Xiaomi bude začínať na cene 12 900 €, hovorí šéf značky
Čínski megalomani z Evergrande „predstavili“ už 9 elektromobilov
Priemerná cena elektromobilu klesla v Číne na polovicu, v Európe naopak značne stúpla

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

3 komentáre

  1. Je to mimoriadne silné spojenectvo! Všimnite si, ako ľahko na jednej platforme postavili celú flotilu. Kľúčová je schopnosť škálovať výrobu. Majú už tri závody takmer hotové. Smola je, že kríza im osekala investície zo stavebnej a realitnej skupiny. Preto prichádza Xiaomi. Nezabúdajme, že Xiaomi je extrémne úspešné v uvádzaní rôznych produktov na trh, ktoré nemajú nič spoločné s mobilmi. Z tohto pohľadu ide o najväčšiu skúšku Xiaomi. Typujem že sa dohodnú a prebehne transfer AI, ktoré ich dostane skokom na čelo peletónu SMART EV. Je to jeden z najvážnejších kandidátov na globálneho vyzývateľa Tesly.

    Ak si trocha zašpekulujeme, USA sa môže pokúsiť o podobnú blokádu ako pri Huawei, ktoré môže prejsť k totálnemu banu čínskych SMART EV na západe. Pretože západné oligopoly sa nedokážu pružne transformovať a takto sa budú ochraňovať ich záujmy.

Pridajte komentár