Prvý elektromobil od Xiaomi údajne odhalil špecifikácie batérie a možný dojazd

1

Gigant v oblasti spotrebnej elektroniky Xiaomi, ktorý sa zaoberá aj elektrickou mikromobilitou a je známy dobrým pomerom „cena/výkon“, má vysoko ambiciózne plány aj v rámci elektromobilov. Už pomerne onedlho sa má dostať do výroby ich prvý automobil a aktuálne sa objavili neoficiálne správy ohľadom jeho batérie a možného dojazdu.

Veľká čínska spoločnosť Xiaomi v roku 2021 oznámila veľké plány v oblasti elektromobility, do ktorej chce investovať do konca dekády 10 mld. $. Jej prvý elektromobil, ktorý sa zvykne označovať ako Xiaomi MS11 (môže ísť o pracovný názov) a ktorý sa môže dostať na trh pod menom Xiaomi Modena, je vo vývoji a testovacie kusy sa už dlhšie premávajú po čínskych cestách.

A aktuálne Carnewschina upozorňuje na nové neoficiálne správy, ktoré sa týkajú ďalších možných špecifikácií tohto elektrického sedanu. Na účte MetaAuto v rámci soc. siete Weibo sa objavila údajná fotografia štítku batérie elektromobilu Xiaomi MS11, resp. „Modena“, ktorá bola následne zmazaná.

xiaomi elektromobil bateria

Zdroj: MetaAuto/Weibo via Carnewschina.com

Na tomto štítku s logom spoločnosti Xiaomi pritom nájdeme údaje o kapacite – 101 kWh, napätí 726,7 V, menovitej kapacite 139 Ah či hmotnosti 642 kg. Z toho pritom tiež vyplýva, že táto batéria nemá na dnešné pomery najlepšiu gravimetrickú energetickú hustotu na úrovni celého packu, keďže tá je podľa prepočtov pod 160 Wh/kg.

Neoficiálne zdroje mali podľa Carnewschina tiež uviesť, že touto batériou bude vybavený model „Long Range“ s pohonom zadnej nápravy, ktorý by mal ponúknuť dojazd 800 km (zrejme podľa „optimistického“ čínskeho cyklu CLTC). A verzia s pohonom všetkých kolies by údajne mohla ponúknuť 600 až 650 km (CLTC) na jedno nabitie.

Čo ešte „vieme“?

Čo sa týka ďalších možných špecifikácií, už skôr sme sa z neoficiálnych zdrojov dozvedeli, že elektromobil Xiaomi Modena / MS11 má byť dostupný v 3 verziách a má používať (aj) pohonnú jednotku s výkonom 260 kW, batérie od CATL a BYD či platformu s 800-V elektrickou architektúrou, vďaka čomu sa má nabiť na 80 % za 15 min.

xiaomi modena

Údajne uniknuté zábery elektromobilu Xiaomi. Zdroj: ? via CarNewsChina.com

Spomínala sa aj cena 260 000 až 350 000 RMB (cca 32 000 až 43 000 €), prvotná produkčná kapacita 150 000 ks ročne (neskôr 2-násobok) či spustenie výroby v septembri. Carnewschina vo svojej aktuálnej správe však uvádza, že produkcia má odštartovať budúci rok.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Prvá zmienka o cene elektromobilu Apple a ďalšie neoficiálne novinky
Honda a Sony predstavili spoločnú značku elektromobilov Afeela a nový prototyp vozidla
Huawei predstavil „svoj elektromobil“. Ten je však povedomý aj Slovákom
ODBER NOVINIEK

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Jeden komentár

  1. Neviem, či bol nedostatok značiek výrobcov elektromobilov na čínskom trhu, keď sa niektorí výrobcovia z iných odborov „ulakomili“ na tento segment, ale množstvo malých i veľkých startupov skončí v zabudnutí! Len dnes ešte nevieme ktoré! 🙂 ………

Pridajte komentár