„3D-tlačený“ elektromobil s cenou od 6 000 € sa približuje k výrobe

4

Spolupráca talianskej spoločnosti XEV a čínskeho špecialistu na 3D tlač Polymaker prinesie „cenovo dostupný“ mestský elektromobil XEV YoYo. K prvým zákazníkom by sa mal dostať o rok.

2-miestny elektrický mini-hatchback XEV YoYo sa bude vyrábať tak, aby spĺňal európske bezpečnostné normy. Všetky jeho komponenty budú pritom pripevnené k oceľovému rámu. V jeho výbave nájdeme systém proti prevráteniu, ABS, airbag vodiča, kotúčové brzdy (vpredu aj vzadu) či bočné nárazníky.

Vozidlo bude široko personalizovateľné, a to vďaka 3D tlači. Výrobca bude ponúkať novo štylizované diely, takže si bude možné vozidlo dodatočne prispôsobovať, resp. nahrádzať či opravovať poškodené časti.

Špecifikácie

XEV YoYo sa radí do kategórie L7, čiže medzi „štvorkolky“. S rozmermi 2,5 x 1,5 m (dĺžka x šírka) a priemerom otáčania 8 m je to ideálny spoločník do mesta. Napriek tomu výrobca sľubuje, že sa v ňom pohodlne odvezie útla balerína, ale aj hráč rugby. Batožinový priestor má objem 180 l.

Nominálny výkon elektromotora dosahuje skromných 7,5 kW, môže však vzrásť na špičkových 22 kW. Maximálna rýchlosť vozidla je elektronicky obmedzená na 70 km/h. Bližšie nešpecifikovaný dojazd 150 km zabezpečí LiFePO4 batéria.

Výbava

V rámci výbavy tohto elektrického drobca nájdeme aj veľký dotykový displej, panoramatickú strechu, bezkľúčový vstup, elektrické zrkadlá či LED svetlá (vpredu aj vzadu).

Spoločnosť XEV už pripravuje svoj model YoYo do výroby, zdá sa však, že na jej spustenie bude potrebovať pomoc prostredníctvom crowdfundingovej kampane, v rámci ktorej chce vyzbierať necelých 560 000 €. Podporovateľom pritom sľubuje ceny od 5 999 €. Bežná cenníková cena vozidla má byť pritom 10 499 €. Doručenie prvých vozidiel zákazníkom je naplánované na december budúceho roka.

Zdroj: Newatlas

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Európska verzia „lacného“ Renaultu K-ZE nebude až taká lacná a ani Renault
Holandský solárny elektromobil za 5 750 € by mohol byť ideálnym mestským vozidlom
Ruský elektromobil Zetta za 6 400 € je v záverečnej fáze certifikácie

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

4 komentáre

Pridajte komentár