Elon Musk zjavne potrebuje nové výzvy, a tak spúšťa ďalšiu spoločnosť. Volá sa xAI a ako naznačuje jej názov, zaoberá sa umelou inteligenciou. Avizuje pritom úzku spoluprácu s ďalšími Muskovými firmami.
Zakladateľ, spoluzakladateľ, šéf či majiteľ spoločností Tesla, SpaceX, Twitter, Neuralink a The Boring Company aktuálne oznámil spustenie ďalšej firmy, a to xAI. Na webe novej spoločnosti sa pritom uvádza, že jej cieľom je pochopiť skutočnú podstatu vesmíru.
Predstavený bol aj tím spoločnosti, ktorý vedie samotný Elon Musk. V ňom nájdeme expertov na AI, ktorí predtým pracovali v spoločnostiach DeepMind, OpenAI, Google Research, Microsoft Research, Tesla či na univerzite v Toronte.
Títo ľudia mali podľa ďalšieho popisu prispieť k AI technológiám, technikám a produktom ako Adam optimizer, Batch Normalization, Layer Normalization, Transformer-XL, Autoformalization, Memorizing Transformer, Batch Size Scaling, μTransfer, AlphaStar, AlphaCode, Inception, Minerva, GPT-3.5 a GPT-4. Poradcom spoločnosti je Dan Hendrycks, ktorý pôsobí ako riaditeľ Centra pre bezpečnosť umelej inteligencie.
Spolupráca s Teslou či Twitterom
Na webe xAI sa tiež uvádza, že spoločnosť xAI je nezávislá od spoločnosti X Corp (spoločnosť Elona Muska, pod ktorú patrí Twitter). Avizuje ale úzku spoluprácu so spoločnosťami Twitter, Tesla a „ďalšími“, aby dosiahla pokrok v plnení svojho poslania.
Nuž, aktuálne sa môže zdať, že spoločnosť xAI by mohla byť prospešná pre Teslu, keďže tá neúnavne pracuje na systéme autonómneho riadenia, ako aj humanoidnom robotovi Optimus, pričom tieto technológie sú v podstate závislé od umelej inteligencie.
Musk a umelá inteligencia
XAI je druhou spoločnosťou zameranou špeciálne na umelú inteligenciu, v ktorej má prsty Elon Musk. V roku 2015 totiž Musk ako hlavný iniciátor spoluzaložil spoločnosť OpenAI, ktorá sa spočiatku zameriavala na celosvetový dohľad nad vývojom umelej inteligencie (AI), ale aj samotný vývoj AI. A to s cieľom, aby sa umelá inteligencia nestala pre ľudstvo nebezpečnou. Tá je aktuálne známa najmä vďaka nástroju ChatGPT.
Musk po odstúpení z vedenia spoločnosti viackrát kritizoval uberanie sa spoločnosti OpenAI. Nedávno pritom uviedol: “ Spoločnosť OpenAI bola vytvorená ako nezisková spoločnosť s otvoreným zdrojovým kódom (preto som ju nazval Open AI), ktorá mala slúžiť ako protiváha spoločnosti Google. Ale teraz sa z nej stala spoločnosť s uzavretým zdrojovým kódom a účelom maximálneho zisku, ktorú fakticky ovláda spoločnosť Microsoft. To vôbec nie je to, čo som zamýšľal.“
Musk sa tiež stal signatárom výzvy, aby bol aspoň na 6 mesiacov zastavený vývoj výkonných AI nástrojov ako ChatGPT od OpenAI. V tejto výzve sa pritom uvádza napr. nasledovné:
„Táto pauza by sa mala využiť na spoločné vypracovanie a zavedenie súboru spoločných bezpečnostných protokolov pre pokročilý dizajn a vývoj umelej inteligencie, ktoré by boli prísne kontrolované a dohliadané nezávislými externými odborníkmi. Tieto protokoly by mali zabezpečiť, aby systémy, ktoré sa nimi riadia, boli bezpečné bez akýchkoľvek pochybností.“
Zdroj titulnej ilustračnej fotografie: Mike MacKenzie/Vpnsrus/Flickr (CC BY 2.0)
SÚVISIACE ČLÁNKY:
Elon Musk: „Do roku 2030 bude umelá inteligencia lepšia ako ľudia.“
Vývoj batérií môže dramaticky urýchliť umelá inteligencia. A to aj na Slovensku
Andrej Karpathy sa vracia do OpenAI, ktorý spoluzakladal aj s Elonom Muskom
ODBER NOVINIEK
Jeden komentár
“ Na webe novej spoločnosti sa pritom uvádza, že jej cieľom je pochopiť skutočnú podstatu vesmíru.“
Tak to sa Elon zahryzol do príliš tvrdého kúska chleba !!! 🙂 Nevadí, aj keď si tu zuby vyláme, tak sa nájde zubár, čo mu ich opraví! 🙂
…….. a možno pritom aj na niečo síce nepatrné, ale užitočné prídu!