V roku 2011 sa objavil na scéne koncepčný automobil World Thorium Fuel Concept, ktorý mal predstavovať víziu vozidla s malým jadrovým reaktorom pod „kapotou“. Vďaka nemu by pritom nebolo treba vozidlo tankovať, resp. nabíjať až 100 rokov. Za projektom pritom stála spoločnosť Laser Power Systems. Čo je s ním?
Tórium je rádioaktívny prvok s dlhým polčasom rozpadu. Má pritom obrovskú hustotu, vďaka čomu dokáže vyprodukovať 20 miliónov krát viac energie ako porovnateľné množstvo uhlia. A preto sa spoločnosť Laser Power System rozhodla pre vývoj tóriovej pohonnej jednotky pre automobil.
Tá uviedla, že 1 g tória má zabezpečiť toľko energie ako 28 000 l benzínu. Podľa jej výpočtov by malo stačiť 8 g tohto rádioaktívneho prvku na 100-ročnú prevádzku vozidla. Takže by vodičom odpadli povinnosti súvisiace s tankovaním, resp. nabíjaním svojich vozidiel.
Princíp pohonnej jednotky
V rámci vyvíjanej pohonnej jednotky sa malo tórium využívať na vytvorenie laserového lúča, ktorý by premieňal vodu na paru. Tá by následne roztáčala prostredníctvom turbíny generátor elektrickej energie. A takto vyrobená elektrina by poháňala elektromotory. Takže vozidlo s takýmto pohonom je v podstate elektromobil.
- Zdroj: Loren Kulesus/Cadillac
- Zdroj: Loren Kulesus/Cadillac
„Jadrový reaktor“, ktorý by slúžil na pohon vozidla, by mal podľa slov šéfa spoločnosti Laser Power Systems, Charlesa Stevensa, kompaktné rozmery a mal by byť úplne bezpečný. Podľa neho postačí na izolovanie rádioaktivity z ich technológie obyčajný alobal.
Čo sa stalo s projektom?
Od medializácie technológie tóriového pohonu ubehlo už pomerne veľa rokov. Portál Captain Planet sa pritom pozrel spätne na fakty a prišiel so zaujímavým záverom. Spomínaný koncepčný „tóriový elektromobil“ World Thorium Fuel Concep vytvoril v roku 2008 Loren Kulesus, a to pre automobilku Cadillac, ktorá v tom čase oslavovala storočnicu.
Išlo pritom o umelecký projekt s tématikou udržateľnosti, ktorého vyjadrením bolo koncepčné vozidlo Cadillac World Thorium Fuel Concept s pohonným systémom na palivo, ktoré by vystačilo na 100 rokov prevádzky.
Captain Planet tvrdí, že spoločnosť Laser Power Systems, na čele s Charlesom Stevensom, tento projekt „prebrala“. Aktuálne pritom už neexistuje web tejto spoločnosti a ani žiadne novšie informácie o projekte. Charles Stevens však v rámci svojho LinkedIn profilu stále uvádza, že je generálnym riaditeľom Laser Power Systems. Podľa portálu je však celý projekt len fikciou.
- Zdroj: Loren Kulesus/Cadillac
- Zdroj: Loren Kulesus/Cadillac
Zdroj: Captain Planet
SÚVISIACE ČLÁNKY:
V elektromobiloch Tesla by sa mohli objaviť prevratné li-metal batérie
Vo vývoji je ďalšia pneumatika, ktorá dokáže vyrábať elektrinu
Mohla by technológia Maxwell priniesť Tesle extrémne rýchle nabíjanie?
3 komentáre
Z čoho by asii žila potom Emerická kasta?
Clanok na urovni 14 rocneho dietata.
Nazor odbornika na problematiku https://youtu.be/568iDYn8pjc