Čo sa stalo s „tóriovým elektromobilom“ s doživotným dojazom?

3

V roku 2011 sa objavil na scéne koncepčný automobil World Thorium Fuel Concept, ktorý mal predstavovať víziu vozidla s malým jadrovým reaktorom pod „kapotou“. Vďaka nemu by pritom nebolo treba vozidlo tankovať, resp. nabíjať až 100 rokov. Za projektom pritom stála spoločnosť Laser Power Systems. Čo je s ním?

Tórium je rádioaktívny prvok s dlhým polčasom rozpadu. Má pritom obrovskú hustotu, vďaka čomu dokáže vyprodukovať 20 miliónov krát viac energie ako porovnateľné množstvo uhlia. A preto sa spoločnosť Laser Power System rozhodla pre vývoj tóriovej pohonnej jednotky pre automobil.

Tá uviedla, že 1 g tória má zabezpečiť toľko energie ako 28 000 l benzínu. Podľa jej výpočtov by malo stačiť 8 g tohto rádioaktívneho prvku na 100-ročnú prevádzku vozidla. Takže by vodičom odpadli povinnosti súvisiace s tankovaním, resp. nabíjaním svojich vozidiel.

Princíp pohonnej jednotky

V rámci vyvíjanej pohonnej jednotky sa malo tórium využívať na vytvorenie laserového lúča, ktorý by premieňal vodu na paru. Tá by následne roztáčala prostredníctvom turbíny generátor elektrickej energie. A takto vyrobená elektrina by poháňala elektromotory. Takže vozidlo s takýmto pohonom je v podstate elektromobil.

„Jadrový reaktor“, ktorý by slúžil na pohon vozidla, by mal podľa slov šéfa spoločnosti Laser Power Systems, Charlesa Stevensa, kompaktné rozmery a mal by byť úplne bezpečný. Podľa neho postačí na izolovanie rádioaktivity z ich technológie obyčajný alobal.

Čo sa stalo s projektom?

Od medializácie technológie tóriového pohonu ubehlo už pomerne veľa rokov. Portál Captain Planet sa pritom pozrel spätne na fakty a prišiel so zaujímavým záverom. Spomínaný koncepčný „tóriový elektromobil“ World Thorium Fuel Concep vytvoril v roku 2008 Loren Kulesus, a to pre automobilku Cadillac, ktorá v tom čase oslavovala storočnicu.

Išlo pritom o umelecký projekt s tématikou udržateľnosti, ktorého vyjadrením bolo koncepčné vozidlo Cadillac World Thorium Fuel Concept s pohonným systémom na palivo, ktoré by vystačilo na 100 rokov prevádzky.

Captain Planet tvrdí, že spoločnosť Laser Power Systems, na čele s Charlesom Stevensom, tento projekt „prebrala“. Aktuálne pritom už neexistuje web tejto spoločnosti a ani žiadne novšie informácie o projekte. Charles Stevens však v rámci svojho LinkedIn profilu stále uvádza, že je generálnym riaditeľom Laser Power Systems. Podľa portálu je však celý projekt len fikciou.

Zdroj: Captain Planet 

SÚVISIACE ČLÁNKY:
V elektromobiloch Tesla by sa mohli objaviť prevratné li-metal batérie
Vo vývoji je ďalšia pneumatika, ktorá dokáže vyrábať elektrinu
Mohla by technológia Maxwell priniesť Tesle extrémne rýchle nabíjanie?

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

3 komentáre

Pridajte komentár