Prvá obojsmerná domáca nabíjačka premení elektromobily na Tesla Powerwall

4

Spoločnosť Wallbox predstavila prvú domácu nabíjaciu stanicu na jednosmerný prúd s obojsmerným využitím. Je pritom kompatibilná napríklad so solárnymi systémami a umožňuje napájať domácnosť prúdom z batérie elektromobilov.

Nabíjacia stanica Wallbox Quasar je výnimočná viacerými vlastnosťami. Pracuje s jednosmerným prúdom (DC), čo je na domáce nabíjacie stanice veľmi netypické. Netypická je pritom aj jej obojsmerná prevádza. Tzn., že neumožňuje len nabíjanie elektromobilu, ale aj spätné využitie energie z jeho batérie.

Viaceré možnosti využitia

Elektrinu z batérie vozidla je možné vrátiť do el. siete (V2G), či využiť na napájanie domácnosti, napríklad pri výpadku prúdu z bežnej siete. Alebo môže slúžiť ako energetické úložisko solárneho systému. Môže mať teda rovnaké využitie ako Tesla Powerwall.

Obojsmerné nabíjacie stanice dnes už nie sú úplnou raritou, Wallbox Quasar je však výnimočný svojimi kompaktnými rozmermi, čo z neho robí prvú nabíjačku tohto typu vhodnú pre domácnosti. Veď svojou veľkosťou sa výrazne nelíši od bežný domácich AC wallboxov.

Poskytuje však podobný nabíjací výkon ako bežné domáce wallboxy, a to 7,4 kW, napriek tomu, že ide o DC nabíjačku. „Obchádza“ teda palubnú nabíjačku vozidiel, nedokáže ale využiť ich plný nabíjací potenciál. Aktuálna verzia nabíjacej stanice Wallbox Quasar podporuje štandard CHAdeMO, pričom CCS verzia je vo vývoji. Uvažuje sa aj o podpore proprietárneho systému spoločnosti Tesla.

Podľa portálu Electrek by mala nabíjačka Quasar stáť na americkom trhu okolo 4 000 $. To je síce výrazne viac ako v prípade obyčajných domácich wallboxov, na druhej strane je to menej ako u batériového úložiska Tesla Powerwall, ktoré môže do istej miery nahradiť.

V prípade plnenia funkcie úložiska energie pre solárnym systém je však problémom, že vozidlo musí byť počas „slnečného“ dňa pripojené k systému a nemôže teda stáť napríklad na parkovisku v práci.

Mobilná aplikácia a možnosti autentifikácie

Obojsmernú DC nabíjaciu stanicu Quasar je možné ovládať prostredníctvom mobilnej aplikácie. Tá umožňuje okrem iného aj nastavenie limitu pre čerpanie energie z batérie elektromobilu, resp. zadať, koľko energie má v batérii zostať.

Nabíjaciu stanicu je tiež možné sprístupniť napríklad vybraným susedom, keďže Quasar umožňuje nastavenie autentifikačného systému, a to pomocou funkcie rozpoznávania tváre, Bluetooth Proximity, mobilnej aplikácie či RFID.

Zdroj: Electrive

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Volkswagen predstavil domáce nabíjacie stanice „pre každého“
Nissan Leaf dokáže napájať domácnosť. Prečo nie Tesly?
BMW i3 môže majiteľom zarábať peniaze. Ako „dojná krava“

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

4 komentáre

  1. Prosím Vás!!! kWh je jednotka energie !!! Jednotka zmeny energie v čase je W (watt) !!! Takže ten wallbox môže mať výkon 7,4 kW, ale iste nie kWh. Niečo môže mať energetickú kapacitu 7,4 kWh, teda že je tam toľko uloženej energie! Ale to asi nebude prípad toho wallboxu, lebo to nie je batéria že áno …

  2. Urcite, ze musi to podporovat auto, ale nevidim dovod, preco by to auto nepovolilo, ak to bude spojene s nejakym moznym vyberom/managementom spotreby. Autor pise o jedinom PROBLEME…ja by som to isto tak nenazyval..Fakt, ze odpada potreba mat nejakej enormnej baterie v dome, hra hlavne do penazenky a napokon aj eko. V principe, bezna spotreba el. v dome je fakt zanedbatelna, takze v pripade, ze niekto pracuje len nocne zmeny je to ideal 🙂 pre ostatnych zrejme na rozmyslenie a domyselne planovanie, kedy ohrievat vodu, prat, zehlilt, vysavat atd.. Kurit el.by bol uz trosku privelky oriesok, ale aj to by bolo mozne pri intelientnom planovani napriklad nejakym domovym asistentom. V kazdom pripade – hlupost to nie je, a celkom urcite nieco poodobne bude coskoro bezne.

Pridajte komentár