Novela zákona o energetike významne uľahčuje výstavbu nabíjacích staníc na Slovensku

0

Činnosť pracovnej skupiny, ktorá sa zaoberá podporou rozvoja elektromobility na Slovensku, začína prinášať svoje ovocie. Okrem predĺženia finančnej podpory na kúpu automobilov do zásuvky sa jej podarilo presadiť 2 z jej 14 prvotných návrhov. A to zníženie administratívnej záťaže pri výstavbe a prevádzkovaní nabíjacích staníc a legislatívne zadefinovanie pojmov z oblasti elektromobility. To by malo významne akcelerovať rozvoj nabíjacej infraštruktúry v SR.

V súčasnej dobe sa považuje prevádzkovanie nabíjacích staníc na Slovensku za podnikanie v energetike, čo prináša množstvo náročným administratívnych prekážok a odrádza tak predovšetkým menšie subjekty ako hotely, reštaurácie a obchody, ktoré by chceli vyhovieť svojim ekologicky zmýšľajúcim zákazníkom.

Novela zákona však prevádzkovanie nabíjačiek z tejto podnikateľskej oblasti vyníma. Prevádzkovatelia budú ale musieť informovať o svojej činnosti Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO). A to konkrétne v prípade zapojenia, odpojenia a úprav nabíjacích staníc.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
9 projektov, ktoré prinesú Európe a Slovensku obrovský počet nabíjacích staníc
EÚ chce 10 až 20 “Gigafactory”. Jedna z nich by mohla vyrásť pri Nitre
Ionity zverejnilo mapu svojich budúcich ultranabíjačiek. Slovensko bude tvoriť hranicu

To by malo priniesť množstvo nabíjacích bodov najmä v rámci miest. Elektromobilistom by sa tak výrazne rozšírili možnosti nabíjania svojich vozidiel, napríklad keď „vybehnú“ do obchodu, na úrad alebo večeru do reštaurácie. Novela by mohla mať taktiež blahodarný vplyv na výstavbu nabíjačiek na sídliskách. Tým by sa určite rozšíril okruh záujemcov o nabíjateľné vozidlá.

Nový zákon o energetike už schválila vláda, pričom čaká ešte na schválenie parlamentom a podpis prezidenta. Do platnosti by mal vstúpiť od 1. júla 2018. Podľa hovorcu ministerstva hospodárstva Maroša Stana podporí novela vznik ďalších nabíjacích staníc a vstup nových poskytovateľov nabíjacích služieb na slovenský trh.

Na Slovensku sa tak črtá komplexná sieť nabíjacích staníc, ktorá bude prepájať AC nabíjačky situované do miest s DC rýchlonabíjačkami umiestnenými pri dôležitých dopravných uzloch. Tie vzniknú aj vďaka týmto deviatim projektom.

Zdroj: Euractivtesla magazin zdielanie

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár