Výroba elektriny zo vzduchu znie ako rozprávka. Vedci z univerzity Monash však zdá sa naozaj objavili takúto možnosť. Má pritom biologický (bakteriálny) a udržateľný základ. Tento objav bol publikovaný v najprestížnejšom vedeckom žurnále Nature, takže by nemalo ísť o „vzdušný zámok“.
Ciele ohľadom uhlíkovej neutrality nebude možné naplniť bez prechodu na udržateľnú energiu. Zdroje obnoviteľnej energie pritom nemusia byť obmedzené len to, čo už poznáme. Najnovším dôkazom môže byť objav vedcov z austrálskej univerzity Monash. Tí totiž našli enzým, ktorý premieňa vzduch na „čistú“ energiu. To má otvárať cestu k vytvoreniu zariadení, ktoré produkujú elektrickú energiu z riedkeho vzduchu.
„Už nejaký čas vieme, že niektoré baktérie môžu využívať stopové množstvo vodíka v ovzduší ako zdroj energie, ktorý im pomáha rásť a prežiť aj v antarktickej pôde, sopečných kráteroch a hlbokom oceáne. Ale doteraz sme nevedeli, ako to robia,“ povedal profesor Chris Greening z Monash University.
To sa však aktuálne mení. Vedcom sa totiž podarilo extrahovať enzým (nazvali ho Huc) z baktérie Mycobacterium smegmatis, ktorý je zodpovedný za využívanie vodíka z atmosféry. Huc pritom mení plynný vodík na elektrický prúd. A čo je dôležité, deje sa tak s mimoriadnou účinnosťou.
Vysoká účinnosť a stabilita otvárajú príležitosti
Enzým Huc má na rozdiel od všetkých doteraz známych enzýmov a chemických katalyzátorov zužitkovať vodík aj pod úrovňou atmosférických hodnôt – len 0,00005 % zo vzduchu, ktorý dýchame. Purifikovaný enzým je pritom možné dlhodobo skladovať, čo má otvárať veľké príležitosti.
Huc je tak stabilný, že napr. aj po zmrazení či zahriatí na 80 ºC si zachová schopnosť vytvárania energie. Z toho vyplýva, že tento enzým pomáha baktériám prežiť aj tie najextrémnejšie podmienky.
Veľký potenciál tohto objavu má potvrdzovať aj skutočnosť, že baktérie ktoré produkujú enzýmy ako Huc je možné kultivovať vo veľkom množstve. „Keď budeme vyrábať Huc v dostatočnom množstve, jeho využitie na výrobu čistej energie je doslova neobmedzené,“ povedal Dr. Rhys Grinter. A práve preto je ďalším cieľom vedcov z Monash zvýšiť produkciu tohto „zázračného“ enzýmu.
Podľa vedcov z Austrálie má mať ich objav značný potenciál v rámci malých zariadení poháňaných vzduchom, ktoré by boli napríklad alternatívou k zariadeniam poháňaných slnečnou energiou.
SÚVISIACE ČLÁNKY:
Vedci vyvinuli technológiu, ktorá mení energiu dažďa na elektrinu
Startup sľubuje rádioaktívnu batériu, ktorú netreba nabíjať
Hrdza a slaná voda by mohli byť kľúčmi k výrobe lacných „batérií“
3 komentáre
ze vas to bavi taketo sci fi…..
Ak som to správne pochopil, jedná sa o biologický palivový článok na H2 zo vzduchu, ktorého je ale vo vzduchu málo! Stačí to na život a množenie baktérií. Koľko hektárov plochy však bude takto potrebné na výkon 1 kW, resp. výrobu 1 kWh v reálnom čase zo vzduch ?! Bude použitie koncentrované enzýmu schopné konkurovať rozmermi a ostatnými parametrami súčasným palivovým článkom? Pritom aj tak zostávajú všetky problémy s obstarávaním a logistikou H2.
Bude to ťažká cesta, aj ak je schodná! ….
rozpravka