Výbava do auta: Ktorí pomocníci vám uľahčia život na cestách, ale aj čo musíte mať podľa zákona?

3

Počas každého presunu vozidlom čelia vodiči rôznym nepredvídateľným situáciám. Prinášame vám preto niekoľko tipov na praktické vychytávky, ktoré sa vám môžu zísť pri akýchkoľvek komplikáciách, ale aj zoznam vecí, ktoré sú v aute povinné zo zákona.

Praktický pomocník na každú cestu

Aj jazdu autom si viete vďaka praktickým vychytávkam spríjemniť. Jednou z nich je napríklad šikovný držiak na mobil do auta, do ktorého si bez problémov pred jazdou vložíte svoj smartfón. Budete ho tak mať vždy poruke pripravený na zdvihnutie neodkladných telefonátov bez toho, aby ste museli spustiť oči z premávky a ruky z volantu. Zíde sa aj v prípade, keď potrebujete využiť navigáciu, ktorú budete mať vďaka držiaku neustále na očiach.

Zdroj: pexels.com

Buďte pripravený na všetky nepredvídateľné situácie

Človek nikdy nevie, kedy bude musieť na cestách čeliť drobným, či závažnejším, komplikáciám. Najlepšie je preto byť pripravený vopred vďaka jednoduchým vychytávkam. V aute nezaberú veľa miesta, no dokážu zachrániť takmer každú vzniknutú situáciu.

Jedným z príkladov je ťažné lano, ktoré, aj keď nie je súčasťou povinnej výbavy, je lepšie mať vždy so sebou. V prípade nepojazdného auta dokážete ušetriť náklady na odťahovú službu a zachrániť váš deň. Ak viete, ako si vymeniť v aute žiarovku alebo poistku svojpomocne, do nepovinnej výbavy zaraďte aj ich náhradnú sadu. Za každých okolností tak budete pripravený zachovať bezpečnosť premávky, ktorá sa s vypálenou žiarovkou značne znižuje. Aj keď nie je hasiaci prístroj v osobnom aute povinnosťou, v prípade podchytenia menšieho požiaru už v zárodku dokáže ušetriť nemalé finančné prostriedky na jeho opravu. Do vašej výbavy ho preto rozhodne odporúčame zaradiť.

Zdroj: pexels.com

Nepovinné vychytávky na zimné obdobie

Príchod mrazivých dní so sebou prináša niekoľko povinností navyše, ale tiež zvyšuje riziko nevyspytateľných situácií. Predpokladáme, že kvalitnú škrabku na zamrznuté okná už vo vašom vozidle máte. Čo ďalšie sa vám môže hodiť?

 • Rozmrazovač skiel,
 • metlička na sneh,
 • rozmrazovač zámkov,
 • kvalitná kvapalina do ostrekovačov určená na zimné obdobie,
 • špeciálna utierka na okná a sklá,
 • štartovacie káble,
 • gumené koberčeky,
 • náhradné teplé oblečenie alebo deka,
 • lopatka na sneh,
 • snehové reťaze.

Zdroj: pexels.com

Čo musíte mať v rámci povinnej výbavy?

Povinná výbava je riadne definovaná v zákone a malo by ňou disponovať každé vozidlo. Časté kontroly policajných hliadok vo veľa prípadoch zaujíma práve to, či máte so sebou v aute všetko potrebné. Nie preto, že sa vás snažia nachytať na tej najväčšej drobnosti, ale preto, že dokáže zachrániť životy pri dopravných nehodách, prípadne poruchách vozidla. Čo teda spadá do základnej povinnej výbavy osobného vozidla?

 1. Homologizovaný prenosný výstražný trojuholník,
 2. bezpečnostný reflexný odev,
 3. náhradné koleso s diskom a s náhradnou pneumatikou predpísaného druhu a rozmeru, pričom platí výnimka pre „vozidlá, ktoré majú všetky kolesá vybavené pneumatikami s technológiou, umožňujúcou jazdu aj po defekte s indikáciou defektu v ktorejkoľvek z pneumatík (napr. Run-flat)“ a pre „vozidlá vybavené prostriedkami na bezdemontážnu opravu poškodenej pneumatiky umožňujúcej dočasné použitie“,
 4. lekárnička.

Okrem povinnej výbavy však nezabúdajte ani na všetky potrebné doklady, ktoré od vás bude vyžadovať príslušná policajná hliadka počas prípadnej kontroly.

Zdroj: Inzercia

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

3 komentáre

 1. Aj ja hovorím áno! Občas treba odľahčiť alebo zmeniť tému, a táto je veľmi praktická !!!! Mám tip pán Bakša! Na Silvestra niečo vtipné smiešne a veselééééé !!!! ………………………………

  • Ja ti to dám hneď teraz:
   1.1.2023 sa bude v Bratislave slávnostne otvárať Tesla showroom za priamej účasti Elona Muska!
   Je to dostatočne “ vtipné smiešne a veselééééé !!!! “ ?

Pridajte komentár