VW Group a americká „elektromobilka“ Rivian založia spoločný podnik

5

Koncern VW aj naďalej hľadá pomoc v oblasti elektromobility, pričom jeho najnovším partnerom sa stane americký startup Rivian, ktorý sa špecializuje na elektromobily. Volkswagen Group vďaka veľkej investícii do Rivianu na začiatok získa prístup k jeho súčasným technológiám. A ich spoločný podnik má priniesť platformu novej generácie pre elektrické vozidlá oboch výrobcov.

Koncern VW Group si našiel ďalšieho partnera, spoločnosť Rivian, ktorá mu sprístupní svoje súčasné technológie a s ktorou bude spolupracovať na nových technológiách pre elektromobily. Rivian zas spoluprácou s VW Group získa ďalšieho veľkého investora, finančnú injekciu a možnosť zdieľania nákladov pri vývoji nových technológií.

Spoločnosti Volkswagen Group a Rivian pritom oznámili, že založia spoločný podnik, ktorého cieľom bude vytvorenie softvérovo definovanej platformy pre elektromobily novej generácie a „najlepšej softvérovej technológie vo svojej triede“, ako aj zdieľanie súvisiacich nákladov.

Technológia Rivianu ako základ

Partnerské spoločnosti predpokladajú, že základom pre vývoj e-platformy novej generácie bude súčasná technologická platforma spoločnosti Rivian. Očakávajú tiež, že Rivian v rámci spoločného podniku s VW Group poskytne licenciu na svoje existujúce duševné vlastníctvo.

Elektromobily od VW Group a Rivianu, ktoré vyrastú na spoločne vyvinutej platforme, sa majú dostať na trh v druhej polovici tohto desaťročia. Ešte predtým však bude môcť nemecký koncern využiť súčasnú elektrickú architektúru a softvérovú platformu spoločnosti Rivian.

Vyjadrenia šéfov spoločností VW Group a Rivian

Šéf VW Group Oliver Blume uvádza, že z partnerstva s Rivianom budú profitovať zákazníci nemeckého koncernu a že toto partnerstvo je v najlepšom záujme hlavných koncernových značiek. Šéf a zakladateľ Rivianu RJ Scaringe od partnerstva zas očakáva, že pomôže zabezpečiť kapitálové potreby pre významný rast jeho spoločnosti.

VW Group pritom do spoločnosti Rivian, v ktorej má aktuálne najväčší podiel spoločnosť Amazon, investuje 5 mld. $ (cca 4,68 mld. €). A založenie avizovaného spoločného podniku týchto spoločností sa očakáva v 4. kvartáli 2024.

Zdroj: Rivian  

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Rivian predstavil modely, ktoré majú konkurovať lacnejším Teslám
Nádejné „elektromobilky“ Rivian a Lucid smerujú podľa Elona Muska k bankrotu
Oficiálne: Koncernu VW pomôžu s elektromobilmi čínske automobilky Xpeng a SAIC
ODBER NOVINIEK

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

5 komentárov

 1. Toto spojenie resp. vytvorenie spolocneho podniku Rivian a VW sa mi paci ovela viac ako s Cinanmi.
  Dufam ze to dojde aj do Europy a nebude to len pre Americky trh.

  • Len pár info k stavu Rivianu.

   Výrobce elektromobilů Rivian padá ke dnu. Neplní prodejní ani výrobní cíle a propouští, akcie padly za den o čtvrtinu. 23.2.2024
   Jak informuje agentura Reuters, Rivian v informacích pro akcionáře přiznal, že na každém prodaném autě prodělává přibližně 33 tisíc dolarů. Rivian totiž dále oznámil, že letos nejspíše vyrobí méně než 57 tisíc aut. Ve srovnání s loňskem tak zjevně dojde na propad.

   • Otázka je, čo je, resp. sú príčiny tohoto stavu! Dúfajme, že VW má dobrú analýzu a plán riešenia, aj keď nič nie je na 100% isté …..

   • Možno nevedia vyrábať velky objem so ziskom, ale to má zabezpecit práve VW. Dovod preco ich kupili sú podla mna technológie.

Pridajte komentár