„Cenová vojna“ už aj v SR? VW výrazne zlacňuje „skladovky“ ID.4 a ID.5

10

Nedávno sa začali objavovať správy, že „cenová vojna“ elektromobilov prichádza do Európy. A aktuálne tu máme náznak toho, že začína ovplyvňovať aj slovenský trh. „Prvou lastovičkou“ môže byť aktuálne výrazné zlacnenie skladových elektromobilov VW ID.4 a ID.5.

„Čerstvé“ zlacnenie jedného z najpredávanejších, ak nie vôbec najpredávanejšieho elektromobilu značky VW, modelu ID.4/ID.5, môže tiež potvrdzovať nedávne údajné slová vrcholných predstaviteľov značky.

Klesajúci dopyt?

Šéf značky Thomas Schäfer mal v rámci online stretnutia globálnych manažérov VW uviesť, že „strecha je v plameňoch“, že „budúcnosť značky Volkswagen je ohrozená“, že nasledujúce týždne a mesiace budú pre spoločnosť veľmi ťažké a že súčasné prostredie nie je „nič menej ako dokonalá búrka“.

Problémy VW nemajú byť viditeľné na prvý pohľad, keďže ešte stále „dobiehajú“ objednávky nahromadené počas dodávateľskej krízy. Avšak najneskôr v septembri sa má ukázať klesajúci dopyt v plnej nahote. A aktuálne zlacňovanie môže naznačovať, že sa tak už deje.

„Cenová vojna“ v Európe

Znižovanie cien samozrejme nezačalo v rámci slovenského trhu. Tzv. „cenová vojna“ odštartovala pred mesiacmi v Číne. A v aktuálnom období podľa odborníkov dorazila už aj do Európy. Napr. Ferdinand Dudenhöffer z Centra automobilového výskumu v Düsseldorfe (CAR) minulý mesiac uviedol, že VW zlacnil v Nemecku svoje elektromobily aj o viac ako 20 % v porovnaní s cenníkovými cenami.

Samozrejme, zlacňovanie, ktoré začiatkom roka odštartovala spoločnosť Tesla, sa netýka len Tesly a VW. Ako sme tiež nedávno informovali, podľa analýzy spoločnosti PwC sa mala od júna do júla zvýšiť priemerná zľava na prémiové elektromobily v Nemecku o štvrtinu, a to na 14 %. V rámci strednej triedy mala narásť o tretinu na 11 %. A vo „veľkoobjemovom segmente“ sa skoršie 9 až 10-% zľavy zväčša udržali.

A zo zlacňovania môžu aktuálne profitovať už aj slovenskí zákazníci. Autorizovaný importér značky Volkswagen na Slovensku, spoločnosť Porsche Slovakia, totiž oficiálne informovala, že „pripravila cenové zvýhodnenie – jednorazový bonus za presne určených podmienok – na skladové vozidlá ID.4 a ID.5“.

vw id.4

Zdroj ilustračnej fotografie: VW

Ku kompaktnému elektrickému SUV Volkswagen ID.4 sa pritom vzťahuje bonus vo výške 6 000 €, vďaka čomu je verzia ID.4 Pure Performance dostupná za cenu od 36 990 €. A v prípade modelu Volkswagen ID.5 je tento bonus ešte vyšší, a to 7 000 €. Verzia ID.5 Pro tak začína na cene 44 990 €.

volkswagen id.5

Zdroj fotografie: VW

A k tomu zákazník získa zdarma rozšírenú záruku na vozidlo – 5 rokov alebo 100 000 km (v hodnote 730 €). Zľavy (500 až 8 000 €) sa pritom netýkajú len spomínaných elektromobilov, ale aj mnohých spaľovacích modelov.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Oficiálne: Koncernu VW pomôžu s elektromobilmi čínske automobilky Xpeng a SAIC
VW má byť v dokonalej búrke a jeho budúcnosť v ohrození, uvádza sa v správach z Nemecka
VW potvrdil elektromobil za menej ako 20 000 €, keďže čínska konkurencia rastie
ODBER NOVINIEK

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

10 komentárov

  1. A niekto doteraz kupoval auta za cennikove ceny? Mozno chvilku ked bola chipova kriza a tym cakacky. Ale firmy maju vzdy fleet zlavy ja som pred 2r dostal sukromne zlavu vyse 21% nie vw. Tak myslim ze len zoficialnuju ceny za ktore doteraz predavali, lebo nepoznam nikoho kto by kupil auto za cennik. Teraz budu len davat mesie zlavy, alebo ziadne.

  2. Mňa by zaujímali dôvody cenovej vojny! Prečo poklesol dopyt po elektroautách?! Všetci nadšenci už draho nakúpili? Opadla negatívna hystéria okolo klasických spaľovákov, a kupujúci racionálnejšie hodnotia ich nákup?

    Mám kacírsku myšlienku: Ak by sa za vyradenie starých spaľovákov, tak ako v minulosti z ekonomických dôvodov, vyplácalo šrotovné pri nákupe auta s Euro6, malo by to tiež citeľný pozitívny vplyv na znižovanie emisií !!!

    • Všetky tieto subvencie sú škodlivé, vytvárajú oligopoly a likvidujú konkurenčné prostredie. Akékoľvek dotácie na autá spaľovacie, ako aj elektrické treba zrušiť. Zjednodušene je to vysávač peňazí od chudobných k bohatým. Bohužiaľ chudobným masám sa to prezentuje, ako konanie v ich prospech. Elektrické autá sú aktuálne také dobré, že na svoje presadenie nepotrebujú nič, iba racionálne konanie ľudí. Špeciálne dotácie pre elektrické autá fakticky odďaľujú ich masové presadenie a predlžujú vysokú cenovú hladinu.

    • Šrotovné sa vypláca, predajcovia ponúkajú odkupné bonusy, ale ceny elektromobilov sú vysoké. Ak by boli také ako v Číne, teda polovičné, aj u nás by – ako v Číne – 30 % nových áut boli elektromobily.

  3. „Ku kompaktnému elektrickému SUV Volkswagen ID.4 sa pritom vzťahuje bonus vo výške 6 000 €, vďaka čomu je verzia ID.4 Pure Performance dostupná za cenu od 36 990 €. A v prípade modelu Volkswagen ID.5 je tento bonus ešte vyšší, a to 7 000 €. Verzia ID.5 Pro tak začína na cene 44 990 €.“

    Tieto ceny (a hlavne cena ID.3) sú stále cca o 100 % vyššie ako sú ceny na tieto modely v Číne (netýka sa to len VW, ale všetkých automobiliek, vrátane Čínskych) To je škandál, ktorý si nikto z politikov a novinárov nevšíma. To je furt len o právach kohokoľvek, nikdy nie o právach motoristov v Európe na férové ceny.

Pridajte komentár