Avizované lacnejšie elektromobily od VW či Škody budú zrejme podstatne drahšie, ako sa čakalo

2

Mnohí sú v očakávaní cenovo dostupnejších elektromobilov, ktoré avizuje aj koncern VW Group. A to už dlhšiu dobu, pričom sa hovorí o cene začínajúcej pod 20 000 €. Aktualne však šéf značky VW v rozhovore pre Electrified uviedol, že takáto cena je v prípade chystaného modelu VW ID.2 ťažko predstaviteľná.

Pred pár rokmi začali prví výrobcovia „zo západu“ avizovať cenovo dostupnejšie elektromobily. Elon Musk hovoril o kompaktnom modeli (segment C) s cenou od 25 000 $ (zrejme bez DPH). V podobnom období koncern VW Group uviedol, že pracuje na sub-kompaktných elektromobiloch (segment B) veľkosti VW Polo či VW T-Roc s cenou začínajúcou pod 20 000 €.

O niečo neskôr sa pripojil aj Renault, ktorý avizuje podstatne lacnejšieho nástupcu modelu Zoe. Takisto s cenou cca od 20 000 €. No a pomerne nedávno sa k výrobcom, čo avizujú elektrické sub-kompakty za 20 000 €, pridal aj Hyundai.

Situácia sa však začína meniť. Tesla totiž uviedla, že menší a lacnejší model pre nich nateraz nie je prioritou, keďže toho majú na tanieri priveľa. A predstavitelia Volkswagen Group začínajú hovoriť, že avizované cenovo dostupnejšie modely budú pravdepodobne drahšie, čo nemôže byť vzhľadom na terajší vývoj vo svete a ďalšie vyhliadky ničím prekvapujúcim.

Nový predpoklad

Šéf značky Volkswagen Thomas Schäfer v nedávnom rozhovore pre magazín Electrified povedal, že v roku 2025 uvedú na trh elektromobil VW ID.2 s cenou pod 25 000 €. Následne dostal otázku, či to bude výrazne pod 25 000 €. Odpoveďou bolo, že to bude závisieť od vývoja nákladov na suroviny. A dodal: „Ak sa pozriete na nárast cien, rýchlo sa dostanete zo želaných 20 000 na 25 000 €.“

No a Schäfer túto tému nezakončil moc optimisticky. Povedal totiž, že elektromobil za menej ako 20 000 € je pri súčasnom vývoji nákladov len ťažko predstaviteľný. Nielen kvôli cenám materiálov, ale aj mzdovým nákladom, ktoré takisto rastú. A to bude určite platiť aj pre „súrodenecké“ koncernové modely od značiek Škoda a Cupra.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Cenovo dostupné elektromobily od Škody, VW a Cupry poodhalili svoj dizajn
Hyundai má chystať hneď 2 menšie cenovo dostupnejšie elektromobily
Nástupca Renaultu Zoe bude cca o tretinu lacnejší. Novinky ohľadom modelu 5

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

2 komentáre

  1. Politici sa desaťročia nesprávali dostatočne zodpovedne ku svojim krajinám, a tak nastala súčasná kríza s najnovšou vojnou na Ukrajine, a chaosom v hodnotách energií, tovarov a služieb, ktoré zasiahli celý svet, a len tak im koniec nebude! Aj bez týchto udalostí sa dalo očakávať, že po nástupe masovej výroby BEV sa môžu začať nečakane meniť ceny surovín, materiálov, komponentov, služieb, energií a pomerov okolo elektoáut. Takto to zrejme bude chaos na druhú, a ceny porastú až „na nebesá“ ! ….

Pridajte komentár