Koncern VW chystá 50 elektromobilov a navyšuje už tak rekordné investície

0

Koncern VW Group dnes oznámil, že zvyšuje investície do elektromobility a digitálnych technológií. Avizuje pritom nové plne elektrické modely.

VW Group zvyšuje už tak rekordné investície do elektromobility a digitálnych technológií. V nasledujúcich 5 rokoch sa nemecký koncern chystá preinvestovať okolo 150 miliárd €, z čoho má ísť do „technológií budúcnosti“ okolo 50 %, namiesto doteraz plánovaných 40 %.

Na elektrifikáciu, hybridizáciu a digitalizáciu pôjde okolo 73 mld. €. Batériové elektromobily si ukroja cca 35 mld. €, hybridizácia existujúcich modelových radov cca 11 mld. € a digitalizácia cca 27 mld. €.

Koncern VW Group sa zaviazal, že do roku 2050 sa stane klimaticky neutrálnym. Uvedomuje si pritom, že bez masívnej elektrifikácie to nepôjde. Aj preto plánuje do roku 2030 uviesť na trh celkovo okolo 70 plne elektrických modelov. Približne 20 z nich sa už vyrába, takže sa dočkáme ešte ďalších cca 50 nových modelov. Do konca tohto desaťročia Nemci tiež chcú 60 hybridných (pravdepodobne prevažne plug-in hybridných) vozidiel, pričom vyrábať sa má už viac ako polovica z nich.

Do roku 2030 koncern plánuje vyrobiť 26 mil. elektromobilov. Asi 19 mil. z nich vyrastie na modulárnej platforme MEB. Zvyšok na platforme PPE určenej pre prémiové vysokovýkonné plne elektrické vozidlá. Za rovnaké obdobia sa má tiež vyrobiť 7 mil. hybridov.

Dôraz na softvér

Po softvérových problémoch, ktoré sprevádzajú viacero koncernových modelov, nie je prekvapením, že Volkswagen Group kladie dôraz na túto oblasť v rámci komplexných plánoch digitalizácie. Investície do digitalizácie sa pritom v porovnaní s prechádzajúcim plánom zdvojnásobili.

Z nich si ukrojí aj organizácia Car.Software, ktorá bola založená začiatkom tohto roka. Jej cieľom je vybudovať proprietárny softvérový balík, ktorý bude nasadený v rámci projektu Audi Artemis, a to od roku 2024. Nemecký koncern chce pritom zvýšiť svoj podiel v rámci softvéru zo súčasných 10 na 60 %.

Kapitál sa tiež „naleje“ do oblastí umelej inteligencie, autonómneho riadenia a digitalizácie významných obchodných procesov.

VW avizuje nové e-modely

Koncern Volkswagen Group avizuje, že v Hannoveri bude vyrábať elektrický van Volkswagen ID. Buzz a 3 elektrické SUV strednej triedy pre 3 koncernové značky. Takže sa dočkáme aj „SUV-čiek“, ktoré sa zaradia nad modely Škoda Enyaq a VW ID.4.

V Emdene sa zas okrem modelu ID.4 bude vyrábať „4-dverový elektromobil“ Volkswagen Aero. Mohlo by ísť o sedan vychádzajúci z konceptu ID. Vizzion. Do roku 2030 nás pritom čaká ešte ďalšie množstvo nových e-modelov, keďže VW Group chce do konca tohto desaťročia uviesť na trh spomínaných 50 nových elektromobilov a takmer 30 hybridov.

Zdroj: VW Group

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Chystaná vlajková „elektro-loď“ koncernu VW má ponúknuť dojazd 650 km
VW zverejnil aj ceny lacnejších verzií elektrického SUV ID.4
Páčila sa šéfovi Tesly jazda vo VW ID.3? Šéf VW Group zverejnil odpoveď

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár