VW nasadí do svojich áut ChatGPT. A zavedenie umelej inteligencie avizuje aj BMW

2

Zdá sa, že pokročila umelá inteligencia smeruje vo veľkom do automobilov. Nedávno sa objavil náznak, že takýto systém bude nasadený do elektromobilov Tesla. A aktuálne VW oznámil, že ako prvá automobilka nasadí do áut známeho chatbota ChatGPT. BMW zas predstaví systém umelej inteligencie vyvinutý v spolupráci s Amazonom.

Automobilka Volkswagen prostredníctvom tlačovej správy oznámila, že v 2. kvartáli tohto roku nasadí do svojich áut (najmä elektromobilov z rodiny ID) známeho chatbota ChatGPT od spoločnosť OpenAI, ktorej spoluzakladateľom je aj Elon Musk.

ChatGPT bude do vozidiel od VW nasadený prostredníctvom tretej strany, a to partnera Volkswagenu – spoločnosti Cerence a jej softvéru Cerence Chat Pro. Chatbot bude v štandarde dostupný v rámci elektromobilov ID.7, ID.4, ID.5 a ID.3, ako aj nových modelov Tiguan, Passat a Golf. Podmienkou je pritom najnovšia generácia infotainmentu.

ChatGPT bude integrovaný do hlasového asistenta IDA. Podľa VW má ponúknuť „množstvo nových možností, ktoré ďaleko presahujú predchádzajúce hlasové ovládanie“. Bude sa dať použiť napr. na ovládanie infotainmentu, navigácie, klimatizácie alebo na zodpovedanie všeobecných otázok.

A neskôr sa máme dočkať aj „obohacujúcich konverzácií, vyjasňovania otázok, interakcie v intuitívnom jazyku či prijímania informácií špecifických pre vozidlo.“ VW tiež spomína možnosť nechať si počas jazdy prečítať vyhľadaný obsah.

Pokročilú umelú inteligenciu avizuje aj BMW

Koncern BMW v podstate v rovnakom čase ako VW prostredníctvom tlačovej správy informoval, že spoločne s Amazonom na veľtrhu CES predstaví schopnosti hlasového asistenta založeného rovnako ako ChatGPT na tzv. veľkom jazykovom modeli (LLM). BMW a Amazon pritom systém pripravujú na potenciálne zavedenie do sériových vozidiel.

bmw amazon alexa llm

Zdroj: BMW Group

Stať by sa tak malo v rámci rozšírenia existujúceho inteligentného osobného asistenta BMW Intelligent Personal Assistant. Generatívna umelá inteligencia na báze Alexa LLM pritom aktuálne ako hlasový asistent dokáže poskytnúť rýchle návody a odpovede ohľadom funkcií vozidla, a to „oveľa ľudskejším spôsobom podobným konverzácii, pričom zároveň dokáže niektoré funkcie vozidla aj ovládať“. A dočkať sa tiež máme interakcií a dialógov podobných ľudskej komunikácii.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Elektromobily Tesla zrejme dostanú „AI chatbota“ od Muskovej novej firmy
Prvé elektromobily od VW podporujú obojsmerné nabíjanie. Dokážu napájať domácnosť
BMW iX má dojazd takmer 1 000 km vďaka duálnej batérii od ONE
ODBER NOVINIEK

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

2 komentáre

 1. Aj keď nie som Nostradamus, teraz urobím historické vyhlásenie:

  Nebude dlho trvať, a z umelej inteligencie sa v dobrom i zlom „poserieme“! UI nám môže tak zatočiť našim svetom a jeho hodnotami, že zmení celé naše vnímanie sveta !!!

 2. Som prekvapený (v dobrom), že to VW tak skoro pochopil a implementuje AI do vlastných aut.
  Nemá síce najlepšie elektroauta, ale žiadne auto nie je dokonale. Ide o to čo je pre koho preferované.
  A s implementáciou ChatGPT do auta môže zamávať preferenciami. Je mi jedno, že to bude mať trocha menšiu spotrebu, ale komfort ktorý ponúkne (môže ponúknuť) je v iných dimenziách, od toho čo dnes poznáme.
  Takže Chat GPT bude použivať VW(koncern) a BMW, som zvedavý kto bude použivať Bard od Googlu a Grok od Tesla.
  Bude zaujímave sledovať aké funkcie ponúknu.

Pridajte komentár