Vplyv zimných a letných pneumatík na spotrebu a dojazd Tesly Model S | TEST

2

Youtuber z Teslavangelist uskutočnil porovnávací test spotreby Tesly Model S so zimnými a letnými pneumatikami. Rozdiel je pomerne podstatný.

Existuje množstvo faktorov, ktoré vplývajú na efektivitu elektrických automobilov. A tá samozrejme vplýva na spotrebu vozidla, čo sa premieta do jeho dojazdu. Jedným z týchto faktorov sú aj použité pneumatiky. V porovnávacom teste sa Brandon z Teslavangelist konkrétne sústredil na porovnanie spotreby jeho Tesly Model S 70D so zimnými a letnými pneumatikami.

Výsledky testu

Porovnávací test prebiehal pri podobnej teplote a bez zapnutého vykurovania kabíny. Tesla Model S 70D dosiahla so zimnými pneumatikami spotrebu 357 Wh/mi, čo je 22,2 kWh/100 km. Vďaka letným pneumatikám sa znížila spotreba na 334 Wh/mi, t.j. 20,8 kWh/100 km.

To predstavuje rozdiel zhruba na úrovni 7 %, čo nie je úplne zanedbateľné číslo. Teoreticky to môže znamenať, že zimné pneumatiky môžu znížiť výrobcom udávaný dojazd Modelu S 75D zo 442 km (NEDC) na 411 km (NEDC), čo predstavuje rozdiel 31 km.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Vplyv aerodynamických krytov kolies na spotrebu Tesly Model 3 otestovaný v praxi!
Tesla Model S nabitá naftovým generátorom je stále ekologickejšia ako “diesel” | TEST
Tesla prerobila Model S na mobilné servisné vozidlo. Čím sa líši?

Zimné pneumatiky boli zrejme mäkšie

Objektívne treba ale dodať, že test prebiehal pri teplote okolo 10 °C. Zimné pneumatiky tak boli zrejme o čosi mäkšie, ako pri svojej optimálnej prevádzkovej teplote. Dôsledkom toho sa mohol zvýšiť valivý odpor, a teda aj spotreba. Napriek tomu test dokázal, že zimné pneumatiky majú vplyv na dojazd elektromobilov, a to nie úplne nezanedbateľne.

Zdroj: Insideevs, titulná fotografia: Tesla

tesla magazin zdielanie

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

2 komentáre

  1. No neviem. Realne neukazal nic len rozpraval. Mal ukazat spotrebu pred a po. Tiez nepouzil rovnake pneu. Zimne mal Blizzaks (dcera Bridgestone) a letne mal Michelin. Otazne je tiez ci mal rovnaku triedu tych pneu. Tento test je teda podla mna irelevantny a vobec nemusi dokazovat rozdiel v spotrebe na letnych pneu.

  2. *Oprava: trochu som prehliadol. Ukazal pred a po. Nic to ale nemani na veci ze pouzil pneu odlisnych vyrobcov a nevedno ci nie aj triedy.

Pridajte komentár