Volvo poodhalilo svoj prvý elektromobil. Predstaví ho budúci mesiac

0

Automobilka Volvo nám ukázala platformu svojho prvého elektromobilu. Tým bude elektrická verzia „Európskeho auta roka 2018“, Volvo XC40. Pôjde teda o SUV nižšej strednej triedy.

Elektrické Volvo XC40 bolo vyvinuté na koncernovej platforme CMA, ktorá je spoločným dielom Volva a čínskej značky Geely. Táto platforma bude základom aj pre modely od Lynk & CO, ktoré budú dostupné na európskom trhu. Všetky spomínané značky pritom patria pod obrovský čínsky koncern Zhejiang Geely Holding Group, ktorý sa pričinil o záchranu značky Smart.

Zaužívaný koncept

Aktuálne odhalená vnútorná architektúra prvého elektromobilu od Volva ukazuje, že bol použitý už pomerne zaužívaný koncept. Batéria je zabudovaná do podlahy, vďaka čomu má elektrické SUV pomerne bohatú priestorovú ponuku, tuhšiu karosériu a nižšie ťažisko. Je tak napríklad menej náchylné na prevrátenie.

Elektromotory zas nájdeme v rámci oboch náprav. To znamená, že elektrické Volvo XC40 bude disponovať pohonom 4×4. Aktuálne však nevieme, či pôjde o štandard, alebo bude k dispozícii aj lacnejšia verzia s pohonom jednej nápravy. Časť výkonovej elektroniky nájdeme pod prednou kapotou, pričom sa zdá, že má pomerne kompaktné rozmery. To by mohlo znamenať, že vpredu by mohol byť dostupný druhý batožinový priestor.

Dôraz na bezpečnosť sa nemení

Volvo v súvislosti so svojím prvým elektromobilom hovorí, že podľa tradície značky bude patriť aj tento model k jedným z najbezpečnejších áut na ceste, aj napriek odlišnej konštrukcii. A to nielen vďaka novým konštrukčným prvkom, ale aj novému systému ADAS (Advanced Driver Assistance Systems), ktorý pozostáva z radarov, kamier a ultrazvukových senzorov.

Možná cena

V súvislosti s cenou elektromobilu Volvo XC40 sa v minulosti hovorilo o sume 35 až 40-tisíc $ (31 000 až 36 000 €) bez dane. Pre porovnanie, spaľovacie verzie sa u nás v tej dobe predávali od 25 000 € bez DPH. Šéf Volva Hakan Samuelsson však tento odhad neskôr uviedol na pravú mieru. Podľa neho bude cena bližšie k 50 000 $. Dúfame, že vrátane dane.

Švédska automobilka aktuálne uvádza, že podrobnosti o elektromobile Volvo XC40 uverejní v nasledujúcich týždňoch. A to ešte pred oficiálnym predstavením modelu, ktoré sa uskutoční 16. októbra.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Volvo/Polestar predstavilo reálneho konkurenta Tesly Model 3
Dočkáme sa pneumatík, ktoré vyrábajú elektrinu a karosérie, ktorá ju vie uskladniť?
Volvo sa pridáva k Tesle a ďalším. Predstavilo elektrický ťahač, ale bez kabíny

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár