Volvo predstaví svoj 1. elektromobil tento rok. Bude ním kompaktné SUV

0

Prvý elektromobil značky Volvo bude predstavený koncom tohto roka. Vychádzať bude z „Európskeho auta roka 2018“, modelu Volvo XC40.

Šéfdizajnér automobilky Volvo Thomas Ingenlath sa v minulosti vyjadril, že Volvo nebude vyvíjať od základu nové elektromobily, ale bude robiť elektrifikované verzie štandardných spaľovacích modelov. A prvý plne elektrický variant dostane kompaktné SUV Volvo XC40.

Volvo prezradilo portálu Autonews, že elektrickú „XC-štyridsiatku“ predstaví svetu koncom tohto roka. Elektromobil sa dostane na trh v roku 2020, pričom ale nebude prvým elektromobilom švédskej automobilky. Predbehnúť ho má totiž elektrický sedan značky Polestar, Polestar 2, ktorá patrí pod Volvo.

Oba elektromobily boli vyvinuté na koncernovej platforme CMA, ktorá je spoločným dielom Volva a čínskej značky Geely. Táto platforma bude pritom základom aj pre modely od Lynk & CO, ktoré dorazia aj na európsky trh. Všetky spomínané značky patria pod obrovský čínsky koncern Zhejiang Geely Holding Group, ktorý sa nedávno pričinil o záchranu značky Smart.

2 plug-in hybridné verzie

Volvo XC40 by malo byť do konca roka dostupné aj v dvoch plug-in hybridných verziách. Jedna z nich by mala mať pod „kapotou“ 132 kW (180 k) benzínový 1,5-litrový trojvalec a 55 kW (75 k) elektromotor. 10 kWh batéria by mala zabezpečiť dojazd 50 km (NEDC).

Možná cena

V súvislosti s cenou elektromobilu Volvo XC40 sa hovorilo o sume 35 až 40-tisíc $ (31 000 až 36 000 €), zrejme bez DPH. Pre porovnanie, spaľovacie verzie sa u nás predávajú od 25 000 € bez DPH. Šéf Volva Hakan Samuelsson však tento odhad uvádza na pravú mieru. Podľa neho bude cena bližšie k 50 000 $.

Ambiciózne plány

Automobilka Volvo má v oblasti elektromobility skutočne ambiciózne plány. Veď elektromobily majú tvoriť do roku 2025 polovicu z jej celosvetových predajov. Ingenlath potvrdil, že druhým elektromobilom značky, ktorý prispeje k napĺňaniu plánov, bude elektrická verzia modelu XC90 (veľké SUV) novej generácie.

Zdroj titulnej ilustračnej fotografie (koncept Volvo 40.1): Teknikensvarld

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Volvo/Polestar predstavilo reálneho konkurenta Tesly Model 3
Volvo sa pridáva k Tesle a ďalším. Predstavilo elektrický ťahač, ale bez kabíny
Elektromobil Volvo 360c má konkurovať letom na krátku vzdialenosť

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár