Volvo XC40 bude prvým elektromobilom švédskej značky

0

Šéfdizajnér automobilky Volvo Thomas Ingenlath potvrdil, že prvým elektromobilom značky bude elektrická verzia kompaktného SUV Volvo XC40. Taktiež informoval o zaujímavej stratégii elektrifikácie modelového portfólia v spolupráci so športovo-luxusnou pod-značkou Polestar.

Štandardná „spaľovacia“ verzia modelu Volvo XC40 prišla na trh len nedávno a už sa stihla stať európskym autom roka. Keď k tomu pripočítame neustále rastúcu popularitu vozidiel segmentu SUV a elektromobilov, nie je prekvapujúce, že prvým elektromobilom značky bude elektrifikovaná verzia „XC40-ky“.

Elektromobil aj plug-in hybrid

Aby toho nebolo málo, ešte pred príchodom elektromobilu Volvo XC40 sa dočkáme jeho plug-in hybridnej verzie T5 Twin Engine. A to koncom roka. Pod jej kapotou by sme mali nájsť 132 kW (180 k) benzínový 1,5-litrový trojvalec a 55 kW (75 k) elektromotor. 10 kWh batéria by mala zabezpečiť dojazd 50 km (NEDC).

volvo xc40 t5

Zdroj: Volvo

Elektrická verzia sa dostane na trh budúci rok, tesne potom, ako pôjde do predaja model Polestar 2. Značka Polestar je pod-značkou Volva, ktorá sa osamostatnila pomerne nedávno, pričom spomínaný model má byť konkurentom Tesly Model 3.

Potvrdená aj elektrická „XC90-ka“

Thomas Ingenlath sa vyjadril, že Volvo nebude vyvíjať od základu nové elektromobily, ale bude robiť elektrifikované verzie štandardných spaľovacích modelov. Taktiež potvrdil, že druhým elektromobilom značky bude elektrická verzia veľkého SUV XC90 novej generácie. To príde na trh v roku 2021.

Experimentálna „e-značka“ Polestar

Ingenlath ďalej prezradil, že o vývoj a stavbu od základu nových elektromobilov sa bude starať automobilka Polestar. Bude sa jednať o akúsi experimentálnu pod-značku Volva, ktorá bude hľadať nové formáty, dizajnové štýly a ďalšie netradičné prvky.

Značka Polestar už stihla predstaviť plug-in hybridné výkonné kupé Polestar 1, ktoré sa stane hybridným vozidlom s najväčším elektrickým dojazdom na svete. Ďalšie modely budú už plne elektrické. Polestar 2 sa postaví, ako sme už spomínali, proti Tesle Model 3, Polestar 3 bude SUV.  

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Polestar 1: Plug-in hybrid s najväčším dojazdom na svete dostal cenovku
Škoda Vision E: Všetko, čo vieme o českom konkurentovi Tesly Model X
Cenovo dostupné elektrické SUV Kia Niro EV oficiálne predstavené

Veľké plány v oblasti elektromobility

Volvo má v oblasti elektromobility naozaj veľké plány. Veď od roku 2019 má mať každý modelový rad minimálne jednu elektrifikovanú verziu, pričom nové modely už nebudú dostupné s dieselovými motormi. V roku 2025 majú tvoriť elektromobily 50 % celkových predajov automobilky.

Zdroje: Autocar, Top Gear, titulná fotografia: carsuk.net

tesla magazin zdielanie

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár