Ohrozí elektrické Volvo XC40 svojou cenou Teslu Model Y?

0

Aká bude cena elektrického SUV Volvo XC40, ktoré bude prvým elektromobilom značky? Zaujímavá otázka, avšak nie jediná dôležitá. Kľúčom k úspechu elektrických vozidiel bude totiž komplexná cenová politika, ktorá musí nájsť správny balans medzi koncovou cenou pre zákazníka a ziskovosťou výrobcu. Spomínané otázky sa snaží zodpovedať šéf Volva, Hakan Samuelsson.

Úspech elektromobilov samozrejme závisí aj od ich ceny. A práve cenová politika je extrémne dôležitá pre automobilky, ktoré sa vydávajú cestou elektrifikácie svojho modelového portfólia. A to je aj prípad Volva. Hakan Samuelsson hovorí v tejto súvislosti jasne, „naše elektromobily budú ziskové od začiatku“.

Ziskovosť aj vďaka spolupáci s pod-značkou Polestar

Šéf automobilky Volvo sľubuje, že aj pri pomerne nízkej cene bude elektrické Volvo XC40 ziskové. „Nie je našou ambíciou predávať stratové automobily,“ dodáva. 

Vývoj elektrifikovaných modelov stojí viac ako je tomu v prípade bežných „spaľovákov“. Tento rozdiel však podľa neho klesá. K ziskovosti elektromobilov má Volvu pomôcť „pod-značka“ Polestar, s ktorou budú zdieľať náklady na vývoj.

volvo xc40 t5 plug-in hybrid

Zdroj: Volvo

Je to jednoduché. Polestar si bude môcť dovoliť drahší vývoj, keďže budú ponúkať drahé prémiové vozidlá. A my potom tieto technológie použijeme v našich cenovo dostupnejších vozidlách, hovorí Samuelsson.

Kam sa svojou cenou zaradí Volvo XC40?

V súvislosti s cenou elektrického modelu Volvo XC40, ktorý príde na trh budúci rok, sa hovorilo o sume 35 až 40-tisíc dolárov (bez dane). Pre porovnanie, spaľovacie verzie sa u nás predávajú od 25 000 € bez DPH. Plug-in hybrid T5 stojí 36 000+ €. Hakan Samuelsson však tento odhad uvádza na pravú mieru. Podľa neho bude cena bližšie k 50 000 dolárom.

volvo xc40 plug-in hybrid

Zdroj: Volvo

To je podstatne viac ako v prípade modelov Hyundai Kona Electric či Kia Niro EV, ktorých cenovka sa bude pohybovať v Európe okolo 30 000 € bez DPH. Volvo je však prémiová značka a ponúkne zrejme viac… Zaujímavé bude určite aj porovnanie s pripravovanou Teslou Model YSUV-éčkom strednej triedy. Jej základná cena sa totiž odhaduje na 40 000 dolárov. Aká bude realita sa dozvieme snáď už čoskoro.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Tesla zverejnila nový obrázok Modelu Y, ako aj dátum jeho predstavenia a výroby
Elektrické SUV Hyundai Kona Electric dostalo prvú európsku cenovku. Tá poteší
Cenovo dostupné elektrické SUV Kia Niro EV oficiálne predstavené

Ziskovosť elektromobilov nemusí byť cieľom

Vyhlásenie o ziskovosti vozidiel sa môže zdať niektorým ako zbytočné, avšak nie všetky modely sa vyrábajú s týmto cieľom. A pre elektromobily to platí 2-násobne. Niektoré automobilky totiž vyrábajú e-autá s cieľom zníženia celkových priemerných emisií CO2 v rámci svojho modelového portfólia, aby splnili sprísňujúce sa emisné normy. To však nie je prípad automobilky Volvo, ktorá chce do 7 rokov predávať až 50 % elektromobilov.

Zdroj: WardsAuto, titulná fotografia: Volvo

tesla magazin zdielanie

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár