Volvo zlepšilo dojazd a nabíjanie elektromobilov C40 a XC40 a chystá elektrické MPV aj menšie e-SUV

2

Automobilka Volvo hlási, že modernizovala svoje elektromobily Volvo XC40 a C40 Recharge, pričom sme sa dočkali aj zlepšenia dojazdu a nabíjania. „Švédi“ pritom po 25 rokoch zavádzajú model s pohonom zadnej nápravy. K tomu sa pridal úplne nový jednomotorový variant. Významnejšej aktualizácie sa dočkala aj verzia s pohonom oboch náprav. A Volvo tiež ohlásilo, že tento rok uvedie na trh elektrické MPV a potvrdilo blížiace sa menšie elektrické SUV Volvo EX30.

Jednou zo zaujímavých informácií z tlačovej správy automobilky Volvo je, že nahradila verzie s pohonom prednej nápravy novými verziami s pohonom zadnej nápravy („RWD“). Dodáva pritom, že vďaka tomu má v ponuke „zadokolky“ po 25 rokoch. Výkon priamej náhrady jednomotorového variantu („Single Motor“) s predným náhonom vzrástol o symbolických 5 kW na 175 kW. Ide však o úplne nový elektromotor s permanentným magnetom, ktorý vyvinulo Volvo a má ponúknuť vyššiu efektivitu.

Vďaka tomuto motoru, ako aj vylepšeniu účinnosti chladenia „pôvodnej“ 69-kWh batérie, kompaktné SUV Volvo XC40 Recharge Single Motor RWD ponúkne o 35 km vyšší dojazd – 460 km (WLTP). Kompaktný crossover Volvo C40 Recharge v rovnakej konfigurácii teraz disponuje dojazdom 476 km WLTP (predtým 438 km WLTP). Nabitie týchto modelov na 130-kW nabíjačke potrvá z 10 na 80 % cca 34 min.

Úplne nová verzia

Volvo ponúka aj úplne novú verziu modelov XC40 a C40 Recharge – „Single Motor Extended Range RWD“ s väčšou batériou (82 kWh) a výkonnejším elektromotorom (185 kW) poháňajúcim zadnú nápravu. Tie majú dojazd 515, resp. 533 km (WLTP) a podporujú nabíjanie výkonom až 200 kW (nabitie z 10 na 80 % za cca 28 min). Predtým bolo možné nabíjať batériu s kapacitou 82 kWh max. výkonom „len“ 150 kW.

Modernizácie sa dočkali aj verzie „Twin Motor AWD“ s pohonom oboch náprav. Ich výkon zostal zachovaný (300 kW), zmenila sa však konfigurácia elektromotorov. Vpredu po novom nájdeme 117-kW motor a vzadu novinku s permanentným magnetom a výkonom 183 kW (predtým 150 + 150 kW). Dojazd týchto verzií s 82-kWh batériou pritom vzrástol o 62 km na 500 km (WLTP), resp. o 56 km na 507 km (WLTP). A to aj vďaka vylepšenému chladeniu batérie.

Avizované nové elektromobily

Z Číny prichádzajú správy ohľadom chystaný elektromobilov značky Volvo, ktoré majú prísť na trh od tohto roku. Brífing čínskeho zastúpenia automobilky Volvo totiž odhalil plán elektrického MPV a tiež potvrdil menšie SUV Volvo EX30, informoval web CarNewsChina. Oba modely využívajú „novú“ e-platformu SEA od materského koncernu Geely.

Elektrické MPV bude vychádzať z prémiového koncernového modelu Zeekr 009. Úvodná verzia modelu značky Zeekr pritom ponúka pohon všetkých kolies, výkon 406 kW, dojazd 822 km (CLTC) a stojí po prepočte cca od 69 000 €. MPV od Volva má prísť na čínsky trh v 4. kvartáli tohto roku. Zatiaľ nie je známe, či sa bude dodávať aj mimo Číny.

Spomínaný brífing priniesol aj potvrdenie toho, že Volvo chystá na trh menšie SUV EX30, ktoré sa pravdepodobne zaradí pod model XC40. Z veľkej časti má pritom vychádzať z modelu Smart #1, za ktorým stojí spoločný podnik automobiliek Geely a Mercedes-Benz.

smart #1

Zdroj: Smart

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Volvo sa mení na „elektromobilku“. Chce zabezpečiť dojazd 1000 km a rýchle nabíjanie
Vyrovnanie cien elektromobilov a spaľovákov je podľa Volva blízko. Honda a Renault nesúhlasia
Volvo predstavilo svoj prvý softvérovo orientovaný elektromobil novej generácie

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

2 komentáre

  1. No neviem, ak chcú preraziť s touto prerabkou ice auta, tak musia ísť s cenou výrazne nadol.. ak si dobre pamätám, tak za celý minulý rok predalo do 10000 kusov

Pridajte komentár