Volvo poodhalilo svoj elektrický ťahač. Bude konkurovať Tesle Semi?

0

Volvo nám z časti ukázalo svoj elektrický ťahač, Volvo VNR Electric, ktorý začne brázdiť cesty už o niekoľko mesiacov. Zdá sa tak, že elektrifikácia začína naplno zasahovať aj tento dôležitý segment vozidiel. Jedná sa o konkurenta Tesly Semi?

Elektrický ťahač Volvo VNR Electric bude oficiálne odhalený o niekoľko mesiacov, pričom v roku 2019 sa dostane aj na cesty. A to v rámci demonštračných jázd. Tie budú zahŕňať distribučné operácie na regionálnej úrovni.

Získané údaje budú použité na optimalizovanie ťahača, čo má umožniť zákazníkom bezpečný a hladký prechod na elektrickú formu ťažkej nákladnej dopravy. V rámci tohto testovania sa budú zohľadňovať individuálne potreby partnerov zapojených do tohto procesu.

Zohľadnené budú pritom požiadavky ako jazdné cykly, užitočné zaťaženie, prevádzkyschopnosť, dojazd a ďalšie parametre. Finálne vozidlo by tak malo byť vyladené na základe požiadaviek profesionálov z praxe. Sériové Volvo VNR Electric bude pre komerčných zákazníkov dostupné v roku 2020.

Čo ponúkne?

Volvo VNR Electric bude elektrický ťahač vhodný na lokálne využitie. Tzn. na kratšie trasy, v regiónoch, ktoré kladú dôraz na ekológiu dopravy a nízku mieru hluku. Z tohto vyplýva, že sa nebude jednať o priameho konkurenta Tesly Semi.

To potvrdzujú aj jeho parametre. Automobilka Volvo hovorí, že ťahač bude vybavený osvedčenými technológiami elektrického pohonu a skladovania energie. Pohonnú jednotku si prepožičia zo „smetiarskeho“ elektromobilu Volvo FE Electric, ktoré bolo prestavené cca pred pol rokom.

Špecifikácie

Volvo VNR Electric tak bude disponovať 2 elektromotormi s celkovým výkonom 370 kW (krútiaci moment 850 Nm) a 200 alebo 300 kWh Li-Ion batériou. V prípade modelu FE Electric s užitočným zaťažením 27 ton poskytne väčšia batéria dojazd do 200 km. Podporovať by mal rýchlonabíjanie výkonom 150 kW cez CCS. 300 kWh batéria by sa tak mala nabiť za cca 1,5 hodiny. Palubná nabíjačka by mala dosahovať výkonom 22 kW.

volvo vnr electric motor

Elektromotor. Zdroj: Volvo

Pre porovnanie, Tesla Semi ponúkne užitočné zaťaženie 36 ton a dojazd 480, resp. 800 km (EPA). Na špeciálnych, extrémne výkonných nabíjacích staniciach Megacharger sa nabije 800 km verzia na 80 % len za 30 minút. Do výroby sa má dostať v roku 2019 alebo 2020. Viac…

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Ford ukázal budúceho konkurenta Tesly Semi. Elektrický ťahač vyzerá skvostne
Volvo sa pridáva k Tesle a ďalším. Predstavilo elektrický ťahač, ale bez kabíny
Už aj nemecký Daimler má elektrický ťahač. Volá sa Freightliner eCascadia

Zdroj (vrátane titulnej fotografie): Volvo

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár