Volvo sa pridáva k Tesle a ďalším. Predstavilo elektrický ťahač, ale bez kabíny

0

Automobilka Volvo Truck predstavila koncept elektrického autonómneho ťahača Volvo Vera. Má predstavovať efektné riešenie prepravy blízkej budúcnosti na kratšie vzdialenosti. Pridáva sa tak k Tesle a ďalším výrobcom, ktorí majú jasno o budúcnosti kamiónovej dopravy.

Claes Nilsson, šéf Volvo Truck, hovorí, že dopyt po prepravných službách sa v najbližšom desaťročí výrazne zvýši. A to aj vďaka elektronickému obchodu. V sektore však chýbajú profesionálni vodiči už teraz. Preto je treba hľadať efektívne riešenia týchto problémov.

Rieši aktuálne a budúce problémy

Jedným z riešení majú byť práve elektrické autonómne ťahače, ktorých výhodou je bezemisná a efektívna prevádzka, ako aj bezpečnosť a nezávislosť od ľudskej pracovnej sily. Ťahač Volvo Vera má tak predstavovať riešenie, ktoré spĺňa spomínané atribúty.

Dokáže vykompenzovať vyššie obstarávacie náklady

Spočiatku sa s ním počíta v rámci pravidelnej veľko-objemovej prepravy na krátke vzdialenosti s dôrazom na presnosť doručovania. Využiteľný by mal byť najmä na prepravu medzi logistickými uzlami. A to bez vodiča a kedykoľvek cez deň a v noci, v rámci existujúcej infraštruktúry, čo má vykompenzovať vyššie obstarávacie náklady.

Prepojenie s cloudom

Autonómne elektrické ťahače Volvo Vera budú prepojené s cloudovými službami a riadiacim centrom. Vďaka tomu bude plánovanie prepravy vysoko efektívne, s presným doručením a bez zbytočných prestojov.

Možné špecifikácie

Volvo Truck priamo neuvádza špecifikácie konceptu Vera, pod kapotou bez kabíny pre vodiča by sa však mala nachádzať pohonná jednotka s nedávno predstaveného elektrického ťahača Volvo FL Electric s nasledujúcimi špecifikáciami:

  • Elektromotor s maximálnym výkonom 185 kW,
  • 2-stupňová prevodovka,
  • maximálny krútiaci moment motora 425 Nm,
  • maximálny krútiaci moment zadnej nápravy 16 000 Nm,
  • 100, 200 a 300 kWh batéria,
  • dojazd do 300 km,
  • doba nabíjania 1 až 2 hodiny (DC 150 kW).

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Ako to vyzerá s 2-miliardovou žalobou voči Tesle za dizajn ťahača Semi?
Spoločnosť UPS otestovala ťahač Tesla Semi. Čo naň hovorí?
Daimler predstavil konkurenta pre elektrický ťahač Tesla Semi

Zdroj (vrátane titulnej fotografie): Volvo Truck

tesla magazin zdielanie

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár