Volvo sa mení na „elektromobilku“. Chce zabezpečiť dojazd 1000 km a rýchle nabíjanie

4

Aj Volvo prezentovalo svoju novú stratégiu, ktorá je v podstate čisto o elektromobilite a súvisiacich záležitostiach. Všetky plány pritom majú viesť k tomu, aby sa švédska automobilka do roku 2030 stala čisto elektrickou. A predstavila aj nový koncepčný elektromobil.

Volvo vo svojom strategickom pláne hovorí o vertikálnej integrácii, e-mobility technológiách, vlastných batériách a softvéri, dedikovanej platforme pre elektromobily, novom dizajnovom jazyku vozidiel či znižovaní svojej produkčnej eko-stopy a recyklácii batérií.

Ambíciou automobilky Volvo je pritom stať sa lídrom v segmente prémiových elektromobilov a do roku 2030 predávať už len čisto elektrické vozidlá. A to aj vďaka vertikálnej integrácii, ktorá zahŕňa vlastný návrh, vývoj a produkciu batérií, elektromotorov a príslušného softvéru v spolupráci so strategickými partnermi.

Volvo hlási aj zameranie na vylepšenie technológie li-ion batérií, ktoré nájdeme v nadchádzajúcej druhej generácii elektromobilov švédskych značiek Volvo a Polestar. V rámci tretej generácie elektromobilov, ktorá má byť predstavená do roku 2025, Škandinávci naznačujú použitie čiastočne štrukturálnych batérií.

V blízkej budúcnosti chce Volvo v spolupráci so švédskou spoločnosťou Northvolt, ktorá má ambíciu stať sa európskym lídrom v produkcii batériových článkov, dosiahnuť zvýšenie energetickej hustoty batérií o 50 % v porovnaní so súčasným stavom. A to má neskôr v tomto desaťročí vyústiť do energetickej hustoty 1 000 Wh/l a reálneho dojazdu elektromobilov 1 000 km.

Švédi tiež očakávajú, že doba nabíjania elektromobilov sa do polovice tohto desaťročia skráti takmer o polovicu, a to vďaka lepšej technológii batérií, ako aj neustálemu zdokonaľovaniu softvéru a technológie rýchleho nabíjania. A v pláne je tiež integrácia technológie V2G, ktorou bude ako prvý vybavený nástupca modelu XC90.

Environmentálne záležitosti

Volvo nezabúda ani na potrebu znižovania produkčnej environmentálnej stopy, využiteľnosť vyslúžilých batérií a ich recykláciu. Vlastné batériové články sa majú prostredníctvom spoločnosti Northvolt totiž vyrábať za použitia 100 % obnoviteľnej energie.

Ďalším prínosom má byť zameranie na efektívne využitie batériových materiálov či repasovanie a opätovné použitie batérií. Volvo tiež skúma použitie vyslúžilých batérií v rámci ich tzv. druhého života, napríklad v energetických úložiskách. A pomôcť má aj zodpovedné získavanie batériových zdrojov prostredníctvom technológie blockchain.

Nový koncept

Automobilka Volvo taktiež ukázala nový koncept „Volvo Concept Recharge“, ktorý je manifestom budúcej generácie elektromobilov značky a ktorý reprezentuje nový dizajnový jazyk. Nová dedikované platforma určená špeciálne pre elektromobily pritom prinesie aj novú paradigmu v dizajne a konštrukcii vozidiel Volvo.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Len Volvo a VW majú byť pripravení na prechod k elektromobilom v rámci Európy
Volvo predstavilo nový elektromobil a oznámilo čisto elektrickú budúcnosť
Volvo uprednostňuje zákaz spaľovacích áut pred dotovaním elektromobilov

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

4 komentáre

  1. „Švédske značky Volvo a Polestar… Škandinávci naznačujú… Švédi tiež očakávajú…“
    Patrilo by sa utrúsiť aspoň slovo o tom, že Volvo patrí čínskej automobilke Geely…
    „ŠANGHAJ, BRATISLAVA. Švédska automobilka ešte tento rok presunie výrobu svojho veľkého sedanu S90 do Číny. Odtiaľ ho bude vyvážať do celého sveta, vrátane Európy a USA, oznámila dnes automobilka.
    Riaditeľ Volva Hakan Samuelsson len uvideol, že asi tretina z 800 000 vozidiel, ktoré automobilka plánuje predať v roku 2020, bude vyrobená v Číne.

    Čítajte viac: https://…sk/

Pridajte komentár