Volvo pripravuje svoj prvý elektromobil, ktorý ponúkne aj 100 kWh batériu

0

Volvo už v roku 2015 oznámilo, že začína vyvíjať platformu pre svoje budúce elektromobily. Prvé detaily však švédsko-čínska automobilka odprezentovala až na nedávnom sympóziu o alternatívnych pohonoch v San Diegu. Platforma MEP umožní stavať elektromobily s výkonom 100 až 450 kW a kapacitou batérií až 100 kWh. Prvý elektromobil predstaví Volvo v roku 2019.

 

Elektromobily Volvo ako skladačka lego

Platforma Volvo MEP (Modular Electrification Platform) je súborom modulárnych stavebných blokov, ktorá umožňuje stavať elektrifikované vozidlá s rôznou škálou výkonu a kapacity batérie, ako aj rôznymi typmi karosérie. Podobne ako je tomu v prípade platformy MEB od Volkswagen Group, ktorá na nej najbližšie chystá postaviť kompaktný hatchback VW I.D., novú generáciu „hippiesáckeho“ minibusu VW I.D. BUZZ a elektrické SUV Škoda.

Volvo MEP - Modular Electrification Platform

Platforma Volvo MEP. Zdroj. Volvo

Platforma MEP dovoluje konštruktérom osadiť moduly pohonných jednotiek s výkonovým rozpätím 100 až 450 kW. Do „skladačky“ sa zmestia batériové bloky s maximálnou kapacitou 100 kWh. Odhadovaný reálny dojazd by tak mohol byť medzi 450 až 500 km. Špekuluje sa o palubnej nabíjačke s výkonom 20 kW. Platforma umožní „osadenie“ rôznych typov karosérie.

 

Prvý elektromobil bude zrejme SUV alebo sedan

Prvým elektromobilom značky Volvo, ktorý by mal prísť na trh o 2 roky, by mohol niesť dizajn jedného z minuloročných konceptov Volvo „40.1“ či „40.2“. Koncept 40.1 by mal predznamenávať podobu kompaktného SUV, ktorý by bol akousi verziou „XC 40“. Zatiaľ čo koncept 40.2 ukazuje možnú podobu kompaktného sedanu na báze Volva S40.

Automobilka však zatiaľ o type elektromobilu mlčí. Budeme si tak musieť počkať na ďalšie informácie, ktoré spoločnosť zverejní dúfajme už čoskoro. Ktorý z konceptov by ste si vybrali za vzor pre pripravovaný elektromobil?

Zdroj: greencarcongress.com

tesla magazin zdielanie

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár