Elektromobily slovenskej Voltie a e-bicykle sa postarajú o „čistý“ rozvoz DPD SK

0

29 elektrických dodávok od slovenskej spoločnosti Voltia sa postará o bezemisné doručovanie balíkov DPD po celej SR. V Bratislave bude DPD využívať tiež elektrobicykle. Neskôr aj inde.

Spoločnosť DPD začala doručovať zásielky v centre Bratislavy prostredníctvom cyklokuriéra. Ide o pilotný projekt, ktorý má šancu rozšíriť sa aj do iných miest. Taktiež výrazne rozširuje svoju flotilu elektrických dodávok, ktoré budú doručovať zásielky po celom Slovensku. Používanie elektrických dodávok v mestách je jedným zo spôsobov, ako spoločnosť DPD podporuje svoj záväzok doručovať všetky zásielky do cieľa bez uhlíkovej stopy.

V uliciach bratislavského centra doručuje zásielky cyklokuriér DPD na cargo elektrobicykli. DPD spustilo testovaciu prevádzku koncom minulého roka v spolupráci so spoločnosťou Švihaj Šuhaj, ktorá má s týmto spôsobom dopravy dlhoročné skúsenosti. „Doručovanie prostredníctvom cyklokuriérov využíva DPD v mestách po celej Európe. Tak, ako v Paríži, Prahe či v Berlíne sa ukazuje, že aj v centre Bratislavy ide o efektívny spôsob, ako doručiť zásielku ku konečnému adresátovi.

Po skúsenostiach z iných miest vo svete sme sa rozhodli doručovať balíky na cargo bicykli s prídavným elektrickým pohonom, ktorý dokáže ušetriť veľa času, ale aj síl samotného kuriéra,“ hovorí Peter Pavuk, generálny riaditeľ kuriérskej spoločnosti DPD SK.

DPD sa rozhodlo využiť skúsenosti spoločnosti Švihaj Šuhaj, s ktorou na doručovaní v centre Bratislavy spolupracuje. „Cyklokuriér dokáže byť v centre mesta výrazne efektívnejší než bežný kuriér. S bicyklom sa na mnohé adresy dostane jednoduchšie, nepotrebuje žiadne špeciálne parkovacie miesta a je výrazne priateľskejší k verejnému priestoru. Neprodukuje žiadne emisie, je nehlučný a na krátke vzdialenosti v centre mesta aj rýchlejší.

Využitím špeciálneho elektrického cargo bicykla, s nosnosťou až 300 kg a prekladiska sme plne nahradili jednu dodávku, čím sme ušetrili centrum Bratislavy od množstva emisií, prachu a hluku. Verím, že sa nám cyklokuriéra podarí postupne nasadiť aj do ďalších lokalít,“ hovorí Šimon Krošlák zo Švihaj Šuhaj.

Ďalšie „slovenské“ e-dodávky

Kuriérska spoločnosť DPD tiež výrazne rozširuje svoju flotilu elektromobilov. Tie doteraz využívala najmä v bratislavských uliciach. Do marca bude pod značkou DPD jazdiť už 32 dodávok s elektrickým pohonom po celom Slovensku. K doterajším deviatim vozidlám od slovenského výrobcu Voltia pribudne 20 nových elektromobilov tejto značky (na báze Nissanu e-NV200), jeden nový Citroën EPV s nákladným priestorom až 12 m3 a dva Nissany e-NV200, ktoré budú slúžiť zákazníkom expresnej služby City Servis.

voltia env200

Zdroj: Voltia

Kuriérska spoločnosť DPD ako prvá na Slovensku nasadila elektrické dodávky do dennej prevádzky. „Najmä v mestskom prostredí je každý jeden nový elektromobil prínosom k čistejšiemu vzduchu, ktorý dýchame. Rozširovanie flotily bezemisných dodávok nám pomáha napĺňať stratégiu znižovania záťaže pre životné prostredie,“ hovorí Pavuk.

voltia env200

Zdroj: Voltia

DPD doručuje každý jeden balík na svete uhlíkovo neutrálne bez dodatočných nákladov pre zákazníka. Zaviazala sa k tomu v rámci svojho programu DrivingChange. „Dôsledne meriame množstvo oxidu uhličitého vypusteného do ovzdušia a každoročne ho znižujeme pomocou ekologických opatrení. Zostávajúce emisie následne kompenzujeme pomocou environmentálnych projektov tak, aby naša uhlíková stopa ostala nulová,“ vysvetľuje Pavuk.

voltia env200

Zdroj: Voltia

Zdroj: Tlačová správa

SÚVISIACE ČLÁNKY:
„Slovenské“ elektrické dodávky Voltia sa budú montovať aj vo Veľkej Británii
Amazon si objednal 100 000 elektrických dodávok od „druhej Tesly“
Na Slovensku vznikne 144 nových nabíjacích bodov pre e-autá

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Pridajte komentár