Slovenský startup Voltia elektrifikuje Paríž svojimi elektrickými dodávkami

3

Špecialista na expresné doručovanie balíkov, spoločnosť Chronopost, ktorá patrí pod Francúzsku poštu, si objednala od slovenského startupu Voltia 400 elektrických dodávok eNV200. Tie sú pritom základom jej stratégie elektrifikácie doručovacích služieb v Paríži.

Spoločnosť Chronopost nedávno predstavila svoju novú flotilu vozidiel na podporu čistej a udržateľnej mobility. Pri napĺňaní týchto cieľov jej pritom výrazne pomáha slovenská spoločnosť Voltia, od ktorej si doteraz objednala 400 plne elektrických dodávok Voltia eNV200.

100 % bezemisné doručovanie

Francúzska spoločnosť má pritom v pláne, že jej parížska flotila doručovacích vozidiel bude 100 % bezemisná. Novo objednané dodávky Voltia majú byť v rámci jej služieb nasadené do polovice budúceho roka, a to nielen v Paríži, ale aj ďalších veľkých francúzskych mestách.

Voltia/Nissan eNV200

Ako už názvov napovedá, elektrická dodávka Voltia eNV200 vychádza z modelu Nissan e-NV200. Na jej vývoji pritom slovenská spoločnosť spolupracovala priamo s automobilkou Nissan. Voltia realizuje prestavby základného modelu, pričom jej model ponúka až 2-násobný nákladný priestor. Na vozidlo sa vzťahuje štandardná záruku od Nissanu.

V ponuke spoločnosti Voltia sú dve verzie s rôznym objemom úložného priestoru, a to 6 a 8 m³ a nosnosťou 580 kg (oba varianty). Pohonný systém ostal bez zmien, tzn. že pod „kapotou“ nájdeme elektromotor s výkonom 80 kW a krútiacim momentom 254 Nm.

Batéria má kapacitu 40 kWh, pričom Voltia hovorí o dojazde cez 200 km, nešpecifikuje však podľa akého testovacieho cyklu. Nissan v prípade originálu uvádza dojazd 280 km podľa zastaralej optimistickej normy NEDC. Voltia eNV200 sa pritom na DC nabíjačke s výkonom 50 kW nabije na 80 % za 50 min. Pri maximálnom využití palubnej nabíjačky (6,6 kW) potrvá plné nabitie 7,5 hod.

Podpora boja proti klimatickým zmenám

„Keďže viac ako 73 % obyvateľov Európy žije v mestách, pričom mestské vozidlá zodpovedajú za 40 % emisií CO2 v cestnej doprave, je naším hlavným poslaním podpora elektronického obchodovania a logistických spoločností, ktoré bojujú proti klimatickým zmenám. Tieto služby sa musia stať elektrickými a Chronopost to tak teraz robí v Paríži,“ hovorí Juraj Ulehla, riaditeľ spoločnosti Voltia.

Zdroj: Voltia

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Amazon si objednal 100 000 elektrických dodávok od „druhej Tesly“
„Slovenské“ elektrické dodávky Voltia budú jazdiť po celej SR
Tesla a Mercedes diskutujú o možnej spolupráci na elektrickej dodávke

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

3 komentáre

  1. Keby na pošte vedeli používať Excel alebo aspoň kalkulačku, tak už mohli mať 50% flotily EV a mohli už doručovať listy za 10 centov 😉

Pridajte komentár