VW vyvíja športový elektromobil s novou technológiou batérie

2

Automobilka Volkswagen pracuje na cestnom športovom elektromobile, pričom pri jeho vývoji využíva poznatky a technológie z pretekárskeho špeciálu ID.R, ktorý vytvoril množstvo rekordov. Od tohto vozidla by pritom mohli byť odvodené aj „športiaky“ od Audi a Porsche.

Športový elektromobil typu kupé aj roadster, ktorý sa zaradí do rodiny VW ID, bude vychádzať z koncernovej platformy (MEB), navrhnutej pre bežné elektromobily segmentov C a D, uvádzajú vysokopostavený predstavitelia nemeckej automobilky, píše Autocar.

Ak by došlo k naplneniu interného strategického dokumentu ohľadom tohto vozidla, mohlo by vraj konkurovať 2. generácii Tesly Roadster. Z tohto modelu by pritom mohol byť odvodený elektrický nástupca modelu Audi TT. V tejto súvislosti sa tiež špekuluje o elektrickom Porsche Boxter, pri ňom sú však „v hre“ zrejme najmä platformy od Porsche.

Základom nová batériová technológia

K cestnej „verzii“ elektromobilu Volkswagen ID R už existuje viacero dizajnových štúdií. Podľa Svena Smeetsa, šéfa divízie motoršportu VW, bude definovaný predovšetkým novou na výkon orientovanou batériou, ktorú VW vyvíja vo svojej vlastnej réžii.

Táto batéria obsahuje patentovo chránené know-how v oblasti technológií batériových článkov, ktoré nájdeme v rámci závodného elektrického špeciálu Volkswagen ID.R, ktorý vytvoril viacero svetových rekordov, pričom napr. prekonal rekord monopostu F1 v Goodwoode.

„Začíname pracovať na prvých batériách pre výkonné cestné vozidlá, pričom využívame špecializovaný tím od ID.R, takže bude medzi nimi priame spojenie. V tejto chvíli finalizujeme ich výkonové parametre,“ povedal Smeets.

Nová batéria má inú chémiu ako napr. batérie v chystanom hatchbacku ID.3. Spomína sa tiež nová architektúra na úrovni článok-balenie, čím sa má zabezpečiť vyššia účinnosť a ďalšie benefity v rámci celého balenia.

„Máme rôzne batériové bunky, spôsoby stavby a technické poznatky z motoršportu. Iné požiadavky sú na výkonnostné vozidlo a iné na cestné vozidlo. My sa pozeráme na všetky aspekty, aby sme zistili, čo vďaka tejto technológi dokážeme. Videli sme ako funguje v ID.R, teraz chceme zistiť ako funguje v cestnom aute,“ povedal Jost Capito, šéf divízie vozidiel VW R.

Napriek tomu, že je cestný elektromobil Volkwagen ID R už vo vývoji, ešte si naň počkáme. Jeho výroba má odštartovať do polovice tohto desaťročia.

Zdroj: Autocar

SÚVISIACE ČLÁNKY:
VW zavádza úplne nový predajný model pre elektromobily ID
Škoda avizuje športovú Octaviu RS. Bude to plug-in hybrid „iV“
Ferrari pripravuje elektromobil so 4 motormi, naznačuje patentová prihláška

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

2 komentáre

Pridajte komentár