VW zvažuje výrobu platformy elektromobilov pre iné automobilky

0

Koncern Volkswagen Group oznámil v marci na autosalóne v Ženeve, že sprístupní svoju špecializovanú platformu pre elektromobily, MEB, aj ďalším automobilkám. Aktuálne navyše pripúšťa, že by im ju mohol vyrábať.

Volkswagen Group vyčlenil na rozvoj elektromobility okolo 80 miliárd €, čo by malo byť najviac zo všetkých automobiliek. Obrovské investície majú priniesť na trh do roku 2028 až 70 elektrických modelov a zabezpečiť predaj 22 miliónov kusov.

K naplneniu týchto ambicióznych plánov má prispieť aj platforma MEB, ktorá bolo vyvinutá špeciálne pre kompaktné a stredne veľké elektromobily. Do roku 2022 má na nej vyrásť 27 plne elektrických modelov koncernových značiek Volkswagen, Škoda, SEAT a Audi.

Nová platforma má ušetriť automobilke VW v rámci produkcie modelu Volkswagen ID3 až 35 % výrobných nákladov v porovnaní s Volkswagenom e-Golf.

Historicky dôležitý projekt

Člen správnej rady VW pre elektromobilitu Thomas Ulbrich povedal“Projekt vývoja platformy MEB je jedným z najdôležitejších v histórii Volkswagenu. Jedná sa o technologický medzník podobný prechodu z modelu Beetle na Golf.” Platforma má byť pritom kľúčom k “elektrickému vozidlu pre všetkých”.

Ako sme už spomínali na začiatku, VW sa nedávno rozhodol, že sprístupní svoju platformu aj iným výrobcom automobilov. Prvým z nich je ambiciózny nemecký startup e.GO Mobile. Ulbrich aktuálne v tejto súvislosti pre Automobilwoche (zdroj: Electrive) hovorí: „Naša modulárna platforma MEB je v podstate otvorená aj pre značky mimo koncernu. V tejto súvislosti zatiaľ nemáme naplánované zodpovedajúce výrobné kapacity v rámci našich tovární, ale nevylučujeme to.“ Vyššia produkcia by pritom mala priniesť VW optimalizáciu, a teda aj zníženie výrobných nákladov.

VW koprodukuje Ford Galaxy

Ulbrich zároveň dodal, že tento prístup nie je úplne nový a upriamil pozornosť na model Ford Galaxy, ktorý už VW koprodukuje v Portugalsku. Podobnej budúcnosti ako MEB by sa pritom mohla dočkať aj novo vyvíjaná platforma pre malé „vstupné“ elektromobily.

Tú dostala na starosť automobilka SEAT, pričom sa spočiatku spomínalo, že by malo ísť o zmenšeninu MEB, ktorá prinesie elektromobily s cenou pod 20 000 €. Ulbrich aktuálne hovorí, že VW skúma ďalšie možnosti, pričom nová platforma nemusí nakoniec jednoznačne vychádzať z MEB. Podstatné bude, ako napokon zapadnú komponenty MEB do jej finančného rámca.

Zdroj titulnej fotografie: VW

SÚVISIACE ČLÁNKY:
VW: „Naše batérie pre elektromobily budú mať rovnakú životnosť ako autá“
Elektrický hatchback VW ID.3 bude zrejme drahší ako predpokladal výrobca
Nové mestské elektromobily od VW, Škody a SEAT prinesú radikálne zmeny

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár