Ambiciózny elektrický hatchback Volkswagen ID na prvých fotografiách

0

Prvým elektromobilom VW novej generácie bude kompaktný hatchback s označením Volkswagen ID. Po dlhej dobe od predstavenia konceptu, máme konečne k dispozícii jeho prvé fotografie. Zatiaľ však len maskovaného testovacieho vozidla. Čo všetko o ňom vieme?

Fotografie testovacieho elektromobilu Volkswagen ID boli vyhotovené v Juhoafrickej republike. Je tu teda náznak istej „paralely“ s Teslou Model 3, keďže predstavitelia VW kedysi pasovali svoj hatchback do role „Tesla killera“, pričom z tejto africkej krajiny pochádza Elon Musk, bez ktorého by zrejme Model 3 neexistoval… 🙂

Hatcback alebo malé MPV?

Spomínané „špionážne“ zábery nás v prvom momente potešili, nakoľko sa zdá, že sériový model VW ID by mohol vyzerať lepšie ako „hračkársky“ koncept. Nemôžeme si pomôcť, ale skôr ako klasický hatchback, nám pripomína modely typu VW Golf Sportsvan či BMW 2 Active Tourer. Tie možno pritom označiť za malé MPV. To však nie je výčitka.

Fotografie taktiež naznačujú podobný prístup ku kolesám vozidla, ako malo BMW v prípade svojho modelu i3. Kolesá elektromobilu od VW by tak mali mať veľký priemer, pričom by mali byť zároveň úzke, pre čo najmenší valivý odpor. Zaujímavé je aj riešenie A-stĺpika, vďaka ktorému by mal byť z vozidla dobrý výhľad.

Predobjednávky už onedlho

A to je asi tak zhruba všetko, čo sme vyčítali z fotografií maskovaného Volkswagenu ID. Pripomeňme si preto, čo sme sa o ňom doteraz dozvedeli. Spustenie predobjednávok je naplánované na 1. polovicu roka 2019. Do výroby v nemeckom závode Zwickau sa dostane v novembri, pričom spustenie dodávok je naplánované na rok 2020.

3 varianty

Bude dostupný v 3 variantoch s rôznou kapacitou batérie a výkonom. V základnej verzii má disponovať batériou o kapacite 48 – 50 kWh. Tá má vozidlu zabezpečiť dojazd 330 km (WLTP), pričom má stáť pod 25 000 €.

Stredná verzia má mať vyšší dojazd, ako pôvodne zamýšľaných 400 km. Ten sa podľa slov Thomasa Ulbricha, člena tímu Volkswagen pre elektromobilitu, viac približuje k hodnote 450 km (WLTP). Top verzia má disponovať 80 kWh batériou, ktorá sa postará o dojazd cez 550 km (WLTP). Dodávateľmi batérií by mali kórejskí výrobcovia LG Chem a Samsung SDI.

Podpora 125 kW rýchlonabíjania

Čo sa týka nabíjania, k dispozícii majú byť palubné nabíjačky s výkonom 7,2 a 11 kW a podpora DC nabíjania výkonom 125 kW. Na príslušnej nabíjacej stanici by sa mal Volkswagen ID nabiť na 80 % za 30 minút.

Špecifikácie konceptu

Typ: 5-dverový, 5-miestny hatchback
Pohon: elektrický, zadná náprava (viacprvková)
Rozmery (dĺžka x šírka x výška): 4100 x 1800 x 1530 mm
Rázvor náprav: 2 750 mm
Batožinový priestor (po sklopení zadných sedadiel): 980 l
Rozloženie hmotnosti (p:z): 48:52
Výkon: 125 kW (170 k)
Zrýchlenie (0 – 100 km/h): pod 8 s
Maximálna rýchlosť: 160 km/h
Dojazd: 400 až 600 km (NEDC) – rôzne batérie
Nabíjanie: na 80 % za 30 min
Polomer otáčania: 9,9 m

SÚVISIACE ČLÁNKY:
VW odhalí svoj ďalší elektromobil. Tentokrát veľké luxusné SUV
Šéf VW: “Naše elektromobily budú dobré ako Tesly a o polovicu lacnejšie”
Z elektrického crossoveru od VW za 18 000 € sa zrejme vykľuje úplne iný elektromobil

Zdroj „špionážnych“ fotografií: Theo Calitz/Twitter

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár