Elektrický hatchback VW ID.3 bude zrejme drahší ako predpokladal výrobca

7

Nemecké médiá informujú, že chystaný elektrický hatchback Volkswagen ID.3 bude drahší, ako sa očakávalo na základe prvotných vyjadrení výrobcu. Aj napriek vyššej cene má byť pritom model spočiatku stratový. Neskôr však majú elektromobily z platformy MEB zabezpečiť vyššie zisky ako bežné vozidlá.

Volkswagen robí okolo svojho kompaktného hatchbacku novej generácie, ID.3, slušný humbuk. Spočiatku o ňom hovoril ako o „Tesla Model 3 killerovi„, pričom spomínal cenu 28 000 $ (cca 25 000 €). Neskôr hovorili predstavitelia značky o cene pod 25 000 €. Spomínala sa aj cena dobre vybaveného naftového Golfu či 24 000 €.

Nižšia cena vďaka MEB

Dôvodom nízkej ceny (na dnešné pomery) mala byť špecializovaná koncernová platforma MEB. Tá mala priniesť zníženie výrobných nákladov o 1/3, a to v porovnaní s modelom e-Golf. Novinka má pritom ponúknuť vnútorný priestor vozidla strednej triedy, dojazd 330 až 550 km podľa WLTP (3 verzie), výkon 150 kW a podporu rýchlonabíjania výkonom 125 kW.

Základná verzia so 48 kWh batériou

Aktuálne Electrive informuje, že podľa zdrojov magazínu Auto, Motor und Sport bude disponovať základná verzia batériou s kapacitou 48 kWh. Tá by mohla zabezpečiť dojazd okolo 330 km (WLTP). Taktiež však uvádza, že má stáť 29 990 €. A to je o dosť viac, ako sa spomínalo v predchádzajúcich správach.

Dobrá cena na dnešné pomery

Na druhej strane to nie je vzhľadom na špecifikácie a aktuálnu konkurenciu v podobe modelov ako Nissan Leaf, Hyudai Ioniq Electric či „súrodenca“ Volkswagen e-Golf vôbec zlá cena. Veď napríklad podstatne menšia, menej výkonná a (teoreticky) pomalšie sa nabíjajúca novinka Peugeot e-208 s podobnou batériou a dojazdom sa má predávať od sumy 31 000 € (neoficiálna informácia).

Spočiatku straty

Výrobné náklady modelu Volkswagen ID.3 nebudú minimálne spočiatku také nízke, aké by si VW želal. Veď  Auto, Motor und Sport ďalej informuje, že v rámci štartovacej produkcie elektromobilov postavených na platforme MEB má VW prerobiť 3 000 € na jedno vozidlo. Po roku 2025 by však mali byť ziskovejšie ako spaľováky.

Na Volkswagen ID.3 za 29 990 € by sme však mali spočiatku zabudnúť, nakoľko úvodná predajná edícia má disponovať 62 kWh batériou, a teda určite aj vyššou cenou. Tá však nie je známa. Dúfame pritom, že sa nenaplní predpoklad Christiana Sengera, vedúceho oddelenia e-Mobility VW, o príchode základnej verzie modelu 1,5 až 2 roky po spustení predaja.

Zdroj titulnej fotografie: VW

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Volkswagen predstavil veľké elektrické SUV ID. Roomzz
VW: Spaľovacie autá budeme zdražovať, elektromobily zlacňovať
VW oznámil nové plány: 70 elektrických modelov a 22 mil. predaných kusov

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

7 komentárov

  1. Vyzeralo to veľmi dobre a teraz sa to začalo kaziť 🙁 VW niečo sľuboval a ja som sa už začal tešiť na svoje prvé EV za normálnu cenu. Nakoniec bude ta 62kwh verzia za cca 38tisic ako Kona. A standartna verzia v nedohľadne.

  2. Ved si hovoria, ked iny vyrobcovia davaju za 30 preco by sme mi mali dat za25.
    Pokial sa najdu ludia co to za 30 kupia nemaju dovod pradavat lacnejsie.
    Treba ludi presvedcit ze je to pre VW strata.
    V cine to budu predavat za 15 a v EU za 30.

  3. Už v roku 1898 Ferdinand Porsche zostrojil elektromobil Porsche P1 s dojazdom 80 km. Dnes by jeho elektrické auto stálo trúfam si povedať pod 5000€ ak by jeho rozvoj nezadupali ropáci. Pretože zisk nadovšetko. Aj p.Ford a to bol nejaký továrník dokázal predávať svoje auto Ford T za 390$ pri 5$ mzde za jeden pracovný deň svého delníka v jeho fabrice.

Pridajte komentár