VW predstavil koncept elektromobilu určeného na diaľkové cestovanie

4

Oddelenie inovácií koncernu VW Group sa pozerá do budúcnosti aj prostredníctvom koncepčného elektromobilu Volkswagen Gen.Travel. Ide o skutočný prototyp zameraný na diaľkové cestovanie, ktorý poslúži na otestovanie inovácií, ktoré by mohli byť nasedené v rámci sériových vozidiel pre nasledujúce desaťročie.

Dnes sa elektromobilom vyčíta, že nie sú úplne vhodné na cestovanie na dlhé vzdialenosti – v rámci našich pomerov napr. na cesty k moru, aj keď mnohí slovenskí elektromobilisti nimi jazdia napr. na dovolenky do Chorvátska. Vyžaduje si to však prípravu a plánovanie, aby boli nevyhnutné zastávky využité čo najefektívnejšie z hľadiska nabíjania aj oddychu vodiča. To by sa však mohlo v budúcnosti zmeniť.

Alternatíva ku krátkym letom

VW podľa vlastných slov zjavne počíta s tým, že elektromobily budú môcť byť v budúcnosti taktiež alternatívou k letom na krátke vzdialenosti. A práve model Volkswagen Gen.Travel má poslúžiť ako výskumné vozidlo aj pre testovanie komfortného cestovania na dlhé vzdialenosti.

K tomu je prispôsobený modulárny a flexibilný interiér či systém umožňujúci autonómne riadenie. Konfigurácia interiéru sa pritom dá prispôsobiť konkrétnym cestovným preferenciám. V rámci služobnej cesty je možné konferenčné usporiadanie 4 sedadiel s veľkým stolom uprostred.

Alebo sa dajú 2 sedadlá premeniť na lôžka, napr. pri autonómnom cestovaní cez noc. Autonómne riadenie samozrejme odbremení vodiča aj cez deň, kedy sa môže venovať práci, relaxu, rodine či zábave. A k maximalizácii dojazdu vozidla sa využíva umelá inteligencia či systém umožňujúci autonómnu jazdu v konvoji (tzv. platooning).

Ukážka budúcnosti a výskumný projekt

„S Gen.Travel môžeme už dnes zažiť, čo bude možné v blízkej budúcnosti vďaka inovatívnej technológii. Cestovanie od dverí k dverám na novej úrovni. Bez emisií a bez stresu,“ hovorí Nikolai Ardey, vedúci oddelenia inovácií VW Group.

Štúdia Volkswagen Gen.Travel podľa výrobcu predstavuje úplne novú kategóriu prémiových vozidiel, ktorá prepája autá typu sedan a MPV. Cieľom tohto výskumného vozidla je „otestovať koncepciu + nové funkcie a reagovať pritom na požiadavky zákazníkov“. A na základe výsledkov štúdie sa môžu jednotlivé funkcie neskôr preniesť do sériových vozidiel, dodal VW.

Zdroj: VW

SÚVISIACE ČLÁNKY:
VW predstavil koncept vlajkového elektromobilu s dojazdom 620 km
Spolupráca indickej Mahindry a VW prinesie 5 elektrických SUV
VW Group má nového šéfa. Aké sú jeho plány ohľadom elektromobility?

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

4 komentáre

  1. Som priaznivcom dlhých dojazdov elektromobilov. V článku o diaľkovom cestovaní však nie je o dojazde ani zmienka! Presklená kabína už na prvý pohľad pôsobí akosi neprirodzene, a určite nebude ani najaerodynamickejšia ….

    P.S. Spomenie si ešte niekto na FIAT Multipla?! 🙂

Pridajte komentár