VW a Ford vytvorili alianciu a podpísali memorandum o elektromobiloch

0

Volkswagen a Ford oznámili oficiálnu dohodu o vytvorení spoločnej aliancie. Obe spoločnosti sa taktiež zaviazali preskúmať možnosti vzájomnej spolupráce na elektrických vozidlách.

Koncern Volkswagen Group a spoločnosť Ford Motor Company sa dohodli na úzkej spolupráci v rámci spoločnej aliancie. Jej cieľom je zefektívnenie vývojových a výrobných procesov a zabezpečenie konkurencieschopnosti v dynamicky meniacom sa automobilovom priemysle.

Prvé spoločné vozidlá už v roku 2022

Prvotným impulzom pre jej vznik bola spolupráca na vývoji komerčných dodávok a stredne veľkých pickupov pre globálny trh. Tie majú začať prichádzať na trh už od roku 2022. Spoločnosti budú pritom zdieľať náklady na vývoj architektúry vozidiel. V rámci tohto procesu poskytnú svoje kapacity a technológie.

Volkswagen a Ford taktiež podpísali memorandum, ktorého cieľom je preskúmanie možností vzájomnej spolupráce na elektrických vozidlách, technológiách autonómneho riadenia a služieb mobility.

Zdieľanie platformy pre elektromobily nebolo potvrdené

Agentúra Reuters pred pár dňami informovala, že podľa jej zdrojov bude súčasťou aliančnej dohody aj zdieľanie platformy MEB. To by znamenalo, že budúce elektromobily značky Ford by boli postavené na modulárnej platforme, ktorá bola vyvinutá špeciálne pre elektrické modely koncernových značiek Volkswagen Group. Automobilky však o takejto konkrétnej forme spolupráce zatiaľ neinformovali

Rozdelenie vývoja vozidiel

Konkrétnejšie však boli v prípade informovania o vývoji spoločných dodávok a pickupov. Ford bude mať na starosti vývoj pickupov strednej triedy, pričom chce pracovať aj na väčších dodávkach pre európskych zákazníkov. Volkswagen má zas v úmysle vyvíjať mestské dodávky.

Vzhľadom na smerovanie automobilového priemyslu je pravdepodobné, že spoločný vývoj prinesie aj elektrifikované dodávky a pickupy. Rovnako tak môžeme predpokladať, že v rámci konkurencieschopnosti a zefektívnenia vnútorných procesov prinesie ďalšie skúmanie možností spolupráce aj spoločný vývoj elektrických vozidiel iných segmentov. Na prípadné potvrdenie si však budeme musieť ešte počkať.

Zdroj (vrátane titulnej fotografie): VW Group

SÚVISIACE ČLÁNKY:
VW založil novú značku, ktorá sa bude špecializovať na elektromobilitu
FORD: “Do roku 2022 uvedieme na trh 16 elektromobilov a 24 hybridov”
VW Group plánuje 50 elektromobilov do 7 rokov. Bude to stáť 44 miliárd €

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár