VW chce znížiť hmotnosť elektromobilov vďaka generatívnemu dizajnu

0

Automobilka Volkswagen prezentovala výsledky práce svojho Inovačného a inžinierskeho centra (IECC) so sídlom v Silicon Valley. V rámci projektu generatívneho dizajnu pritom za použitia umelej inteligencie navrhla automobilové diely, ktoré by sa mohli v budúcnosti využívať v rámci elektromobilov. A to pre ich nízku hmotnosť.

Výrobcovia elektromobilov sa potýkajú aj s problémami súvisiacimi s ich hmotnosťou. Na zabezpečenie veľkého dojazdu sú potrebné kapacitne väčšie batérie. Každá kWh kapacity však pridáva na váhe. Vyššia váha pritom znižuje efektivitu vozidla, čím rastie jeho spotreba.

Podstatou je redukcia materiálu

K riešeniu tohto problému môže okrem zvyšujúcej sa energetickej hustoty batérií napomôcť aj znižovanie hmotnosti ďalších súčastí vozidla. A to aj prostredníctvom počítačového modelovania, v rámci tzv. generatívneho dizajnu, za pomoci umelej inteligencie.

To sa zameriava na dizajn, vďaka ktorému sa spotrebuje v porovnaní s konvenčnými riešeniami podstatne menej materiálu. A to bez straty potrebných vlastností. Takže nie je teoreticky potrebné vyvíjať či používať drahé materiály.

Môže to znieť ako „sci-fi“, pričom tak vyzerajú aj prezentované výsledky, resp. konkrétne diely, avšak ich nasadenie do praxe, by malo byť reálne v strednodobom horizonte. Obzvlášť pri zdokonaľujúcich sa technológiách, ako napr. 3D tlač.

„Koralový“ dizajn

VW prezentoval výstupy z testovaného projektu v rámci špeciálneho elektrického konceptu, ktorý vychádza z legendárneho mikrobusu Volkswagen Type 20. Tieto diely zvýraznil oranžovou farbou, to však kvôli netradičnému nápadnému dizajnu nebolo treba.

Špeciálne navrhnuté disky kolies vyzerajú ako morské koraly, pričom je celkom jasne vidieť, že pri ich výrobe sa spotrebovalo menej materiálu. Na hmotnosti sa pritom ušetrilo 9 kg, čo predstavuje 18 % úsporu v porovnaní s konečným riešením. Na obrázkoch môžete vidieť aj ďalšie „generatívne“ diely. A to volant, úchyty sedadiel či úchyty spätných zrkadiel.

VW hovorí, že ak sa ukáže projekt generatívneho dizajnu s využitím počítačovej umelej inteligencie ako úspešný, prvé diely so špeciálnym dizajnom by sa mohli objaviť v produkčných elektromobiloch v priebehu nasledujúceho desaťročia.

Zdroj: Greencarreports, titulná fotografia: VW

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Slovenský dizajnér Škody hovorí o zmenách dizajnu vplyvom elektrifikácie
Vo vývoji je revolučný „plastový“ motor pre elektromobily
Bosch prepojí elektromobily s cloudom, aby predĺžil životnosť ich batérií

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár