Slovenská univerzita vyvíja systém virtuálnej elektrárne podobný tomu od Tesly

0

Slovenská technická univerzita (STU) v Bratislave pracuje na systéme, ktorý premení domáce batériové úložiská energie, ako napr. Tesla Powerwall, na virtuálnu elektráreň. To má priniesť stabilitu elektrickej siete, zvýšenie podielu čistej energie, ako aj celkové zlacnenie energie. A to aj vďaka umelej inteligencii.

Jedným z kľúčov k zabezpečeniu zdravého životné prostredia je energia z obnoviteľných zdrojov. Jej produkcia je však závislá od aktuálneho počasia, dôsledkom čoho dochádza k veľkým výkyvom a nestabilite elektrickej siete. Podľa vedcov z STU je riešením tohto problému spomínaná virtuálna elektráreň, ktorá vznikne inteligentným prepojením domácich batérií.

Takéto riešenie prináša nový druh operátora elektrickej siete, tzv. agregátora. Ten dokáže riadením siete zabezpečiť v čase nadprodukcie uskladnenie prebytočnej energie v domácich batériových úložiskách. A to do doby, kým dopyt nevzrastie na potrebnú úroveň. Potom ju dokáže preposlať z batérií na miesta, kde je to potrebné.

Až 50 % podiel čistej energie bez problémov

Virtuálna elektráreň tak dokáže preklenúť obdobia medzi nárazovou výrobou a vysokým dopytom po elektrickej energii. To má umožniť využívanie 50 % podielu energie z obnoviteľných zdrojov v rámci celej siete, a to bez negatívneho vplyvu na stabilitu siete.

Domácnosti s batériou môžu mať elektrinu zdarma

Vytvorenie virtuálnej elektrárne z domácich batérií napomáha optimalizácii elektrickej siete a robí ju efektívnejšou. Dôsledkom toho je celkový proces výroby a distribúcie elektriny lacnejší, nižšie teda môžu byť aj spotrebiteľské ceny. V prípade domácností, ktoré poskytnú svoje batérie v rámci virtuálnej siete sa pritom spomína aj zabezpečenie bezplatnej elektriny.

Manažovať bude umelá inteligencia

Pri riadení virtuálnej elektrárne zohrávajú rolu technické, ekonomické aj informatické parametre, ktoré musia byť komplexne optimalizované do efektívneho celku. Každá batéria v systéme bude v reálnom čase riadená našou umelou inteligenciou na základe predpovede o energetických potrebách domácnosti, dopytu po elektrine, vlastností rôznych typov batérií a aktuálnej cene elektriny,“ hovorí šéf vývojového tímu Michal Chudý.

Tesla už na virtuálnej elektrárni pracuje

Spoločnosť Tesla už začala budovať svoju prvú virtuálnu elektráreň v Južnej Austrálii. Tá bude po dokončení zahŕňať 50 000 rodinných domov, ktoré sú vybavené solárnymi panelmi s výkonom 5 kW a batériou Tesla Powerwall 2 s kapacitou 13,5 kWh. Viac v našom článku „Tesla začala meniť rodinné domy na najväčšiu virtuálnu elektráreň sveta„.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Už vieme, koľko stála najväčšia “Tesla batéria” sveta aj koľko zarobila
Tesla Powerwall batérie ušetrili počas horúčav 500 000 $ za týždeň
Majiteľ solárnej strechy Tesla hovorí o nákladoch, úsporách, výkone a údržbe

Zdroj: STUBA, titulná fotografia: Tesla

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár