Vietnamská automobilka VinFast chystá elektromobily aj pre európsky trh

0

Ambiciózna vietnamská automobilka Vinfast chce preraziť na globálnom trhu. Jej zakladateľ Pham Nhat Vuong, najbohatší muž juhovýchodnej Ázie, do nej preto investuje 2 miliardy $ navyše. Európe chce pritom ponúknuť elektromobily.

Automobilka Vinfast vznikla len v roku 2017, pričom sa prvotne sústredila na spaľovacie vozidlá, ktoré postavila na základoch známych modelov ako BMW 5, BMW X5 či Opel Karl. V „bavorákoch“ pritom v rámci licencie používa motory BMW N20.

Vytvorenie medzinárodnej značky

V ďalšej fáze, ktorá zhltne 2 miliardy $, sa však chce zamerať na globálny trh a elektrické automobily. 51-ročný magnát Pham Nhat Vuong uviedol, že ich hlavným cieľom je vytvoriť medzinárodnú značku.

V najbližších 5 rokoch však neočakáva, že jeho spoločnosť bude zisková. Domáci trh je podľa neho príliš malý, preto má byť prienik na medzinárodný trh kľúčom k rentabilite.

Elektromobily pre Európu, USA a Rusko

Dodávky prvých elektromobilov do Európy, USA a Ruska sú podľa Vuonga naplánované na rok 2021. Vietnamská automobilka bude musieť podľa vlastných slov vyrábať minimálne 100 000 vozidiel ročne, aby bola nákladovo konkurencieschopná, vytvorila globálnu značku a vybudovala servisnú sieť.

O chystaných elektromobiloch sme sa aktuálne nič nedozvedeli, zrejme však nemôžeme očakávať „ľudové“ vozidlá. Naznačujú to prvé „licenčné“ spaľovacie modely s cenami cca od 17 000 $ (hatchback), 47 000 $ (sedan) a 64 000 $ (SUV), pričom tie sú navyše predávané „pod cenu“.

Plánovaná celková výroba 500 000 vozidiel ročne by však mala priniesť nižšie ceny a zisky. A to do roku 2025. Automobily značky Vinfast majú pritom získať reputáciu svetovej triedy. Podľa Vuonga je najväčšiu výzvou, aby neboli ich vozidlá vnímané ako tie, čo pochádzajú z chudobného Vietnamu, ale dynamickej, rozvíjajúcej sa krajiny s najvyššími štandardmi na svete.

 Zdroj: Autonews

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Poliaci založili štátnu spoločnosť pre výrobu elektromobilov
Turecká národná automobilka chystá 5 elektromobilov. Prvý ukáže čoskoro
Bulhari predstavili elektrický roadster, ktorý vystrelí na „stovku“ za 2,7 s

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár