Wind Tree je umelý veterný strom s turbínami namiesto listov

0

Francúzsky startup NewWind vyvinul inovatívne zariadenie Wind Tree, produkujúce čistú energiu. Vyzerá ako strom, ktorý má namiesto listov veterné turbíny.

Veterný strom s príznačným anglickým názvom Wind Tree, by mal nájsť využitie predovšetkým v rámci inžinierskych a krajinných projektov v mestách. A to ako podporný či úplný zdroj energie pre okolité budovy či verejné osvetlenie. Vzájomným poprepájaním veterných stromov, je možné vyprodukovanú energiu uskladniť pre neskoršie využitie. Spoločnosť NewWind „vysadila“ vo Francúzsku už asi 40 svojich veterných stromov. V týchto dňoch sa dostáva Wind Tree aj na americký trh.

Samotnú energiu produkujú turbíny evokujúce listy stromu. Princíp fungovania týchto tzv. Aeroleaf turbín je jednoduchý. „Listová“ lopatka funguje ako magnetický rotor, ktorý je zasadený do statora („stopka konára“). Pohyb magnetu „listovej“ lopatky po obvode statora generuje elektrický prúd.

wind tree newwind

Veterné stromy Wind Tree. Zdroj: NewWind

 

NewWind Wind Tree – špecifikácie a výkon

„Listové“ turbíny Aeroleaf sú navrhnuté tak, aby produkovali elektrickú energiu aj pri nízkej rýchlosti vetra, a to už od 7,2 km/h. Zároveň spoločnosť NewWind kládla dôraz na jeho tichú prevádzku. Samotná turbína je vysoká 91 cm a dokáže vyprodukovať výkon 65 W. Jedno zariadenie ich obsahuje 54, to znamená celkový výkon 3,5 kW.

Za rok vyprodukuje priemerne 2 400 kWh energie (podľa lokality), čím pokryje ročnú spotrebu 15 pouličných lámp, 83 % energetických nárokov priemernej francúzskej domácnosti (bez vykurovania) či zabezpečí dojazd 10 000 km pre elektromobily Tesla Model S P85 a Tesla Model X P90D, ktoré majú podľa EPA reálnu spotrebu 24 kWh/100 km.

wind tree specifikacie vykon

Výška veterného stromu je 10 metrov a priemer jeho „koruny“ 8 metrov. Minimálna vzdialenosť zariadenia od najbližšej budovy musí byť 9,75 metra. Zároveň však nesmie prekračovať vzdialenosť 50 m od odberateľského miesta či úložiska energie. Spoločnosť NewWind si cení veterný strom Wind Tree na 64 000 €. V tejto cene nie sú započítané náklady na dopravu a inštaláciu. Návratnosť takejto investície by mala byť do 4 rokov.

Turbíny Aeroleaf nájdu využitie aj v rámci priamej inštalácie na budovy. Spoločnosť NewWind aktuálne inštaluje tieto turbíny na strechu novopostavenej budovy v Paríži.

aeroleaf

Aeroleaf turbíny inštalované na budove. Zdroj: NewWind

 

Zdroj: electrek.co a NewWind, zdroj titulného obrázku: NewWind

tesla magazin zdielanie

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár