Cestovanie podzemným dopravným systémom Elona Muska vyjde len na 1 dolár

1

Elon Musk podrobne informoval o pokrokoch a plánoch jeho spoločnosti The Boring Company. Tá sa venuje razeniu tunelov a vývoju lacného, rýchleho a ekologického podzemného dopravného systému Urban Loop. Elon vysvetlil rozdiely medzi týmto systémom a metrom, informoval o zdokonalení tunelovacích mašín a prezradil vďaka čomu bude jeho dopravný systém lacný.

Urban Loop – detaily

Po menšom čakaní sme sa dočkali nových informácií a detailov ohľadom systému podzemnej hromadnej dopravy Urban Loop. Dopravným prostriedkom bude futuristicky vyzerajúci minibus s plne elektrickým pohonom. Ten dokáže po novom vyvinúť maximálnu rýchlosť až 240 km/h.

Elon Musk vysvetlil rozdiel medzi systémom Urban Loop a klasickým metrom. Tým hlavným má byť väčší počet staníc. Tým pádom bude doprava efektívnejšia, pričom cestujúci sa dostanú bližšie ku konečnému cieľu ich cesty. Systém bude mať hneď niekoľko úrovní a jazdných pruhov a bude sa viac podobať diaľničnému systému ako metru.

urban loop

Zdroj: TBC

Lacná doprava vďaka nízkym nákladom

Šéf The boring Company nám prezradil aj cenu dopravy prostredníctvom Urban Loop. Cestovné má vyjsť len na 1 dolár (0,85 €). Napriek nízkej cene má byť celý dopravný systém rentabilný, narozdiel od metra, a to vďaka efektivite pri jeho výstavbe.

Náklady na výstavbu pomôže znížiť:

  • Vertikálna integrácia – skrátenie dodávateľského reťazca. Napríklad opory tunela budú vyrobené na mieste z vyťaženej horniny.
  • Malý priemer tunelov.
  • Lokomotíva slúžiaca na vývoz odpadu na elektrický pohon od Tesly.
  • Vyššia rýchlosť tunelovacej mašiny.
  • Financovanie zo súkromných zdrojov.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Elon Musk zverejnil prvé video podzemného dopravného tunela pod SpaceX
The Boring Company bude predávať eko-stavebnicu, z ktorej postavíte skutočný dom
Prvý obrázok tunelovacej mašiny Elona Muska

Tunelovacia mašina s rýchlosťou slimáka od raketových vedcov

Zníženie stavebných nákladov bude možné aj vďaka rýchlejšiemu tunelovaciemu stroju. Snahou spoločnosti The Boring Company je vyvinúť mašinu, ktorá dokáže raziť tunely rýchlosťou slimáka Garyho, ktorý je maskotom spoločnosti. Tzn. 0,05 km/h.

Elon hovorí, že zvyšujú výkon tunelovacej mašiny TBM na 3-násobok, a to pomocou elektrického pohonu od Tesly. Taktiež pracujú na druhej TBM mašine, ktorá bude hybridom medzi klasickým ťažobným strojom a novým modelom The Boring Company. Tretie zariadenie už bude kompletne nové. Na vývoji TBM sa podieľajú aj raketový vedci a inžinieri zo SpaceX.

Zdroj: Electrek

tesla magazin zdielanie

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Jeden komentár

  1. Elektrocyklista Mišo on

    Nechápem. Som len ja ten, čo vidí, že to nemá reálnu budúcnosť? 1 dolár za čo, za míľu? Viac staníc? Tzn dlhší čas strávený nastupovanim pasažierov? Ako užšie tunely? Aby to bolo menej rentabilné? Ako spevňovanie horninou? To ako všade bude len skala, ako keď stavajú tunely v Nórsku, alebo v čiernej hore do vápenca?
    Zvyšujú výkon na 3 násobok. Čoho. Rýchlosti vytazenych metrov, alebo krútiaci moment, alebo… Celý Elon. Aby zaujal, vypúšťa vždy len čiastkové informácie, aby to dobre znelo.

Pridajte komentár