Lietajúce elektro-taxi od Uber má nový dizajn a extrémne výkonnú nabíjačku

0

Spoločnosť Uber predstavila na konferencii v Los Angeles plány a referenčný dizajn elektrického lietadla „eCRM-003“ pre svoju taxi službu uberAIR. Partner projektu, spoločnosť ChargePoint, zas odprezentovala technológiu a konektor nabíjačky pre lietajúce elektro-taxi. Tá bude disponovať rekordným výkonom.

Uber plánuje spustiť skúšobnú prevádzku svojej lietajúcej elektrickej taxi služby uberAIR už o 2 roky. Preto bolo na čase predstaviť aspoň referenčný dizajn vozidla, ktoré bude zabezpečovať „nebeskú“ dopravu.

Prototyp Uber eCRM-003

Aktuálny prototyp nesie označenie „eCRM-003“ a jedná sa o kombináciu helikoptéry a dronu. Má štyri elektromotory, ktoré majú na starosti aj kolmý vzlet a pristátie. Piaty elektromotor zabezpečuje dopredný pohon. Nová technológia rotorov zabezpečí ich výrazne tichší chod a väčší výkon. Lietajúci elektromobil je schopný bezpečného pristátia aj v prípade zlyhania jedného motora.

uberair ecrm 003

Testovacia prevádza od roku 2020

Uber plánuje vytvoriť skúšobnú mestskú leteckú dopravnú sieť už o dva roky. Testovacia prevádzka bude prebiehať Los Angeles, Dallase a Dubaji. Spustenie komerčnej prevádzky je naplánované na rok 2023. „VTOL taxíky“ budú lietať vo výškach od 300 do 600 metrov. Spočiatku budú pilotované ľuďmi, neskôr sa stanú plne autonómnymi.

uberair ecrm 003

Medzi partnerov projektu uberAIR patria spoločnosti Bell Helicopters, Embraer, Pipistrel, ako aj výrobca a prevádzkovateľ nabíjacích staníc pre elektromobily, ChargePoint. A práve táto spoločnosť predstavila extrémne výkonný nabíjací systém pre lietajúce vozidlá od Uberu.

Nabíjačky s výkonom 2 000 kW

Ešte nedávno sa javili ako sci-fi nabíjacie stanice pre elektromobily s výkonom 350 kW. Tie už začínajú pomaly vyrastať, napr. v rámci sietí CEUC či Ionity. Ďalším extrémom sa javili byť nabíjačky pre elektrický ťahač Tesla Semi, známe ako Megacharger. Ich výkon sa odhaduje na minimálne 1 000 kW. No a aktuálne sme sa dočkali predstavenia systému nabíjacích staníc s výkonom 2 000 kW.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Slovenský Aeromobil predstavil koncept lietajúceho auta s elektrickým pohonom
Vo Švédsku spustili prvú elektrifikovanú cestu, ktorá nabíja elektromobily za jazdy
Francúzsko nám vyfúklo Hyperloop. Testovacia trať sa aktuálne stavia v Toulouse

Partner projektu uberAIR, spoločnosť ChargePoint, aktuálne predstavila nabíjací systém pre elektrické lietajúce taxíky, ktorý má mať výkon 2 000 kW. Tieto nabíjačky však budú v budúcnosti slúžiť aj na nabíjanie iných lietadiel a tiež elektrických ťahačov.

chargepoint konektor uberair

Zdroj: ChargePoint

ChargePoint odhalil nabíjací konektor pre tieto stanice, ako aj detaily nabíjacej technológie. Na zabezpečenie takéhoto výkonu budú nutné štyri BMS rozhrania a štyri 500-ampérové okruhy. Každý z nich bude pod napätím 200 až 1 000 voltov. Kvôli komfortnému vkladaniu a odoberaniu, bude konektor obsahovať motorizovaný systém.


Zdroje: TheVerge, Electrek, Uber 

tesla magazin zdielanie     

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár