Uber sľubuje rovnaké ceny leteckej elektro-prepravy ako v prípade cestnej

0

Známa mobilitná spoločnosť Uber pracuje na systéme mestskej vzdušnej elektro-prepravy Uber Air, a to pod „hlavičkou“ Uber Elevate. Projekt zahŕňa aj vývoj elektrického lietadla typu VTOL. Jeho využitie v rámci mobilitných služieb by pritom malo stáť rovnako ako bežná pozemná „Uber-doprava“.

Dopravu vo väčších mestách vo všeobecnosti symbolizujú 2 problémy, a to kolóny a znečistené ovzdušie. Tie má pritom ambíciu vyriešiť tzv. Urban Air Mobility (mestská vzdušná mobilita). Podľa Airbusu bude mať trh s týmto novým druhom dopravy v roku 2030 hodnotu 50 miliárd $. A z tohto nemalého koláča si chce ukrojiť aj spoločnosť Uber.

Kľúčová bude aj dostupná cena

Technický riaditeľ divízie letectva spoločnosti Uber Elevate Mark Moore tvrdí, že kľúčom k úspechu leteckej taxi služby je odpovedať na kritický dopyt po masovej doprave za prijateľnú cenu, ktorá zahŕňa využitie jej základných výhod v porovnaní so súčasnými/tradičnými vrtuľníkmi a príslušnými službami.

Dodáva, že elektrické lietadlá VTOL (s kolmým vzletom a pristátím) sú zamerané v prvom rade na bezpečnosť, náklady, hluk a efektivitu, čo sú typické atribúty, ktoré sa pripisujú systémom elektrického pohonu. Čo sa týka ceny, Uber tvrdí, že vzdušné míle by mali stáť rovnako ako služby na cestách, uvádza Cleantechnica.

Skúšobná prevádzka už budúci rok

Spoločnosť Uber Elevate predstavila ešte minulý rok plány a referenčný dizajn elektrického lietadla “eCRM-003” pre svoju službu uberAIR. Skúšobná prevádzka lietajúcej elektrickej taxi služby má byť zahájená už budúci rok. Prebiehať má v Los Angeles, Dallase a Dubaji. Spustenie komerčnej prevádzky je naplánované na rok 2023. “VTOL taxíky” budú lietať vo výškach od 300 do 600 metrov. Spočiatku budú pilotované ľuďmi, neskôr sa stanú plne autonómnymi.

Prototyp lietadla “eCRM-003” je akýmsi mixom helikoptéry a dronu. Má štyri elektromotory, ktoré majú na starosti aj kolmý vzlet a pristátie. Piaty elektromotor zabezpečuje dopredný pohon. Nová technológia rotorov zabezpečí výrazne tichší chod a väčší výkon. Lietajúci elektromobil je schopný bezpečného pristátia aj v prípade zlyhania jedného motora.

Dolet a nabíjanie

Dojazd elektrického taxi od Uber by mal byť necelých 100 km na jedno nabitie. Nabitie batérie však má trvať len okolo 5 minút. A to vďaka extrémne výkonným nabíjacím staniciam s výkonom 2 000 kW. Na ich vývoji pritom pracuje známy výrobca a prevádzkovateľ nabíjacích staníc pre elektrické vozidlá, spoločnosť ChargePoint.

Zdroj titulnej fotografie: Uber

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Slovenský Aeromobil predstavil koncept lietajúceho auta s elektrickým pohonom a kolmým štartom
Elon Musk hovoril o svojom návrhu elektrického nadzvukového lietadla
Blíži sa éra elektrických lietadiel s kolmým štartom

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár