Elonovi Muskovi sa podarilo kúpiť Twitter, ktorý sa spočiatku bránil „jedovatou pilulkou“

5

Šéfovi spoločností Tesla, SpaceX, The Boring Company a Neuralink, Elonovi Muskovi, sa po prvotných problémoch napokon podarilo kúpiť spoločnosť Twitter, ktorá prevádzkuje rovnomennú sociálnu sieť. Chce z nej pritom urobiť platformu slobody prejavu s otvoreným zdrojovým kódom. Ekonomické aspekty ho nezaujímajú, tvrdí.

Elon Musk v ostatnej dobe naznačoval, že nie je spokojný s dodržovaním zásad slobody prejavu, a to aj v prípade sociálnej siete Twitter, kde má vyše 84 mil. sledovateľov. Taktiež uviedol, že uvažuje o založení vlastnej sociálnej siete. Napokon však dal ponuku na odkúpenie spoločnosti Twitter, ktorá prevádzkuje jednu z najväčších sociálnych sietí na svete, aj keď z ďaleka nie najväčšiu.

Musk ponúkol za 100-% podiel Twitteru 54,20 $ na akciu, čo je o 54 % viac ako v deň pred jeho prvou investíciou do spoločnosti a o 38 % viac ako v deň pred verejným oznámením jeho investícií do spoločnosti. Tzn., že by za spoločnosť zaplatil cca 44 mld. $ (takmer 41 mld. €).

„Jedovatá pilulka“ pred schválením

Predstavenstvo spoločnosti Twitter na ponuku reagovalo slovami, že „návrh starostlivo preskúma, aby sa určil postup, ktorý je v najlepšom záujme spoločnosti a všetkých jej akcionárov“. Následne urobilo opatrenie, ktoré sa používa, keď sa chce spoločnosť vyhnúť neželenému prebratiu zo strany silného investora.

Správna rada schválila tzv. „jedovatú pilulku“, čo znamená, že existujúci akcionári si môžu kúpiť ďalšie akcie spoločnosti za zvýhodnenú cenu, čo by malo viesť k zriedeniu podielu nových „agresívnych“ akcionárov, ktorí by mohli spoločnosť neželane prebrať.

Zdá sa však, že existujúci akcionári vo všeobecnosti videli väčší zmysel v akvizícii a neverili, že by mohla spoločnosť rásť tak, aby sa im oplatilo ignorovať Muskovu ponuku. Tú totiž napokon správna rada spoločnosti Twitter prijala a „uzavrela definitívnu dohodu o prevzatí subjektom, ktorý je v úplnom vlastníctve Elona Muska, a to za cenu 54,20 $ na akciu v hotovosti v rámci transakcie v hodnote približne 44 mld. $“, ako informovala vo svojej tlačovej správe. 21 mld. $ pritom pôjde z vlastných Muskových zdrojov.

Oficiálne vyjadrenia Muska a Twitteru

Bret Taylor, nezávislý predseda predstavenstva spoločnosti Twitter, uviedol: „Predstavenstvo spoločnosti Twitter uskutočnilo premyslený a komplexný proces posudzovania Elonovho návrhu s dôrazom na hodnotu, istotu a financovanie. Navrhovaná transakcia prinesie značnú peňažnú prémiu a sme presvedčení, že je to najlepšia cesta vpred pre akcionárov spoločnosti Twitter.“

Elon Musk sa k akvizícii vyjadril nasledovne: „Sloboda prejavu je základom fungujúcej demokracie a Twitter je digitálnym námestím, kde sa diskutuje o veciach, ktoré sú pre budúcnosť ľudstva životne dôležité. Chcem tiež, aby bol Twitter lepší ako kedykoľvek predtým, a to vylepšením produktu vďaka novým funkciám, sprístupneniu algoritmov s cieľom zvýšiť dôveru, porazeniu spamových botov a autentifikácii všetkých ľudí. Twitter má obrovský potenciál – teším sa na spoluprácu so spoločnosťou a komunitou používateľov, aby sme ho rozvinuli.“

Musk ešte predtým v rámci rozhovoru na konferencii TED 2022 uviedol, že kúpa spoločnosti Twitter nie je spôsob, ako zarobiť peniaze a dodal, že v tomto prípade ho „ekonomika vôbec nezaujíma,“ upozornil Business Insider.

Čo na to spoluzakladateľ a bývalý šéf Twitteru?

K odkúpeniu spoločnosti Twitter Muskom sa vyjadril aj jej spoluzakladateľ a bývalý šéf Jack Dorsey. Podľa neho je správnym krokom, že sa spoločnosť dostane z rúk Wall Street a vplyvu reklamného modelu. Twitter totiž nemá nikto riadiť ani vlastniť. Má byť totiž verejnou vecou na protokolárnej úrovni.

Dorsey dodal, že Elon Musk a jeho zámery so sieťou sú jedinými riešeniami, ktorým verí. Verí tiež, že Musk a súčasný šéf Twitteru Parag Agrawal dostanú spoločnosť z bezvýchodiskovej situácie.

Zdroj titulnej ilustračnej fotografie: Steve Jurvetson/Flickr (CC BY 2.0)

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Elon Musk chce priniesť podzemnú dopravu s rýchlosťou zvuku – Hyperloop
Letenka na Mars by mohla stáť 100 000 $, uvádza aktuálne Elon Musk
Tesla Optimus bude stáť menej ako auto, hovorí Elon Musk. Ukradne ľuďom prácu?

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

5 komentárov

  1. Najhoršie je,že ľudia stojaci “ za oponou“ ,ktorí riadia 80 % ekonomík tohoto sveta a denne inkasujú obrovské miliardy peňazí vo forme úrokových splátok z týchto vyše 80 % krajín, nebude Muskova „sloboda prejavu “ vyhovovať a budú číhať na chybné kroky Muska !? Stačí ,že sa zníži predaj elektroáut Tesla ?! Už ovládajú celú Európu , viď čo sa deje na Slovensku . Obvinenie Fica, kde v texte je množstvo anglických slov , potvrdzuje ,že bolo napísané na americkej ambasáde v Blave !! USA riadi celú Európu a nejaké malé ,finančne totálne zadĺžené Slovensko im nemôže stáť v ceste ! Fica zavrú , to je isté a najhoršie je že ani budúce volby v ktorých mnoho Slovákov verí , že sa to otočí-sa to nemusí otočiť ,pretože USA je už na Slovensku -má tu armádu ! Prečo sú si vládni činitelia tak istí v tom čo robia ??? Ako keby sa nebáli ,čo príde po volbách ??? USA na Slovensku ovláda všetky média ,dosadili si svoju vládu / tá volebná fraška / ,finančne ovládajú cele Slovensko ! Ako to chcete reálne zmeniť !?

    • Nemám dôkazy o tvrdeniach JS a to ani vo vzťahu k slovenskej realite, ale mám pocit, že pán Fico si školenie v zariadeniach MVSR zaslúži …

      P.S. Pre úplnosť dodávam, že by sa dali menovať aj ďalší páni a dámy!

  2. Ja som zase zhrozený z toho,koľko ľudí sa dokáže zapredať za peniaze a doslovne poškodzuje Slovensko-ekonomicky aj mediálne .Sme malá krajina,mali by sme držať pokope ,pretože takto môžeme prísť o svoju suverenitu ! A to všetko len pre prachy-hnusné špinavé prachy je ochotných pár jedincov zapredať celé Slovensko!?

    • Milý JS, bol som pri tom, keď sa tvorila politická scéna po roku 1989! Mal som už vtedy zlé tušenie, ale realita ho neskutočne prekonala ….

Pridajte komentár