Turci založili národnú automobilku. Prvým modelom bude elektrické SUV

0

Poľsko nie je jedinou krajinou s novou „národnou“ automobilkou, ktorá sa bude zameriavať na výrobu elektromobilov. Aj Turecko totiž pracuje na vlastnom elektrickom vozidle.

Šéf Tureckého združenia dodávateľov automobilového priemyslu, Alper Kanca, prostredníctvom Manager Magazine informuje o stave a cieľoch projektu domácej automobilky.

Pôvodne mal prvý turecký „národný automobil“ vychádzať zo staršieho modelu SAAB, ale 5 spoločností, ktoré sú do projektu zapojené, sa napokon rozhodlo pre vlastný vývoj. Toto konzorcium založil turecký prezident Recep Erdogan, pričom jeho vedením poveril dlhoročného top manažéra nemeckej spoločnosti Bosch, Mehmeta Gürcana Karakasa.

Lacnejší ako VW Golf

Alper Kanca aktuálne hovorí, že 1. modelom tureckej značky bude elektrické SUV. Podľa neho je jeho cena zatiaľ otvorená, na domácom trhu by však malo byť lacnejšie ako Volkswagen Golf s bežným spaľovacím motorom. Kanca vysvetľuje, že v Turecku sú kvôli veľkému daňovému zaťaženiu automobily 2-krát drahšie ako v Nemecku. Zdanenie e-áut by však malo byť natoľko nízke, že elektromobily by mohli byť lacnejšie ako spaľováky. Niečo podobné pritom platí v Nórsku.

… ale žiadne ľudové vozidlo

Turecký elektromobil by nemal byť ale žiadnym ľudovým vozidlom. Mal by byť určený najmä pre strednú či nižšiu strednú tureckú triedu. Na základe aktuálneho stavu projektu Kanca odhaduje, že vozidlo bude predstavené v roku 2021, pričom na trh sa dostane o rok neskôr.

Ročná produkcia je naplánovaná na menej ako 100 000 kusov. „Bude to auto pre Turecko, nie pre zámorské krajiny. Nechceme dobyť svetové trhy, sme zatiaľ skromnejší,“ dodáva Kanca. Neskôr však nie je jeho vývoz vylúčený.

Skúsenosti konzorcia

Konzorcium 5 tureckých spoločností, pracuje pod záštitou tureckej vlády. Vláda sa však na projekte nepodieľa finančne. Dve firmy z konzorcia majú skúsenosti v automobilovom priemysle (BMC, Anadolu), zvyšok pochádza z oblasti elektronického a mobilného priemyslu, pričom zodpovedá za nové technológie. Svojím know-how však majú podľa Kanca prispieť aj zahraničné spoločnosti, najmä z Nemecka.

Zdroj: Ecomento, titulná ilustračná fotografia: SF Motors/Youtube

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Poliaci založili štátnu spoločnosť pre výrobu elektromobilov
Ministerstvo hospodárstva SR rokuje aj o výrobe batérií do elektromobilov
V Trnave sa začal vyrábať 1. elektromobil. Je ním Peugeot e-208

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár