Elektromobil tureckej národnej automobilky ponúkne dojazd 500 km

1

Turecký minister priemyslu, Mustafa Varank, prezradil novinky o prvom elektromobile, ktorý bude vyrábať konzorcium založené tureckým prezidentom Recepom Erdoganom.

Dlhšie proklamovaná štátna turecká automobilka napokon nebude zrejme až taká štátna. Pôjde totiž o konzorcium 5 tureckých spoločností, z ktorých každá bude mať v rámci podniku „Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu Sanayi ve Ticaret AŞ“ (spoločný podnik pre turecký automobilový priemysel a obchod) 19 % podiel. Zvyšných 5 % bude vlastniť Zväz tureckých obchodných a komoditných komôr.

Ako sme už spomínali, konzorcium založil turecký prezident Recep Erdogan, pričom jeho vedením poveril dlhoročného top manažéra nemeckej spoločnosti Bosch, Mehmeta Gürcana Karakasa.

Portál Electrive aktuálne informuje, že podľa tureckého ministra priemyslu Mustafu Varanka bude mať prvý turecký elektromobil dojazd 500 km. Prototyp by mal byť odhalený koncom tohto roka. Produkčný model sa má dostať na trh v druhej polovici roka 2022.

„Konkurencieschopný elektromobil“

„Vyvinieme elektromobil, ktorý bude konkurencieschopný svojim súperom. Nepovažujeme to pritom len za automobilový projekt. Je to technologický projekt, ktorý pretransformuje celý automobilový priemysel v krajine a posilní konkurencieschopnosť miestneho automobilového priemyslu na medzinárodnej scéne,“ povedal Varank.

Šéf Tureckého združenia dodávateľov automobilového priemyslu, Alper Kanca, sa v apríli vyjadril, že 1. modelom konzorcia bude od základu nové elektrické SUV. Jeho cena má byť zatiaľ otvorená, na domácom trhu by však malo byť lacnejšie ako Volkswagen Golf s bežným spaľovacím motorom.

Kanca vysvetľuje, že v Turecku sú kvôli veľkému daňovému zaťaženiu automobily 2-krát drahšie ako v Nemecku. Zdanenie e-áut by však malo byť natoľko nízke, že elektromobily by mohli byť lacnejšie ako spaľováky.

Ročná produkcia je naplánovaná na menej ako 100 000 kusov. „Bude to auto pre Turecko, nie pre zámorské krajiny. Nechceme dobyť svetové trhy, sme zatiaľ skromnejší,“ dodáva Kanca. Neskôr však nie je jeho vývoz vylúčený.

Zdroj titulnej ilustračnej fotografie: SF Motors/Youtube

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Poliaci založili štátnu spoločnosť pre výrobu elektromobilov
Slovensko to myslí s výrobou batérií pre elektromobily zrejme vážne
Sub-kompaktný elektromobil od VW by sa mohol vyrábať v Bratislave

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Jeden komentár

Pridajte komentár