V Poprade jazdí prvý slovenský elektrobus. Do výroby sa však dostáva nový model

0

Na Slovensku máme jediného výrobcu autobusov, ktorým je spoločnosť Troliga Bus. Potešiteľné je, že práve v týchto dňoch odštartovala v jej levočskom závode výroba prvého elektrobusu Troliga Leonis Electric. Jeho testovací prototyp už v rámci MHD brázdi cesty mesta Poprad.

Aj slovenský výrobca autobusov Troliga Bus reaguje na trendy v doprave. Preto po 2-ročnom vývoji spustil výrobu plne elektrického modelu Leonis Electric. Jedná sa o 12 metrov dlhý 3-dverový nízkopodlažný elektrobus. Jeho dva elektromotory (2 x 113 kW) sú integrované priamo do nábojov náprav. Vďaka tomu má vozidlo nižšiu spotrebu, keďže pohonná jednotka neobsahuje prevodovku ani diferenciál.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Na Slovensku by sa mohli vyrábať elektromobily značky Porsche
Nový Nissan Leaf dostal slovenské ceny. Predávať sa bude v 4 stupňoch výbavy
Na Slovensku pribudli nové rýchlonabíjacie stanice. Ďalšie sa chystajú

Kvôli maximalizácii vnútorného priestoru je batéria (operačná teplota od -40 do +60°C) elektrobusu Troliga Leonis Electric umiestnená na streche. Ich výrobcom je renomovaná spoločnosť Samsung SDI. Dojazd plne naloženého vozidla sa pohybuje okolo 250 km. Spoločnosť Troliga Bus navrhla skelet elektrobusu, pričom z jej dielne pochádza aj dizajn interiéri a exteriéru. Väčšina komponentov však pochádza od nemeckých výrobcov.

V Poprade jazdí prototyp

V rámci MHD jazdí v Poprade testovací prototyp elektrobusu Troliga Leonis Electric. Ten disponuje nižším dojazdom ako sériová novinka, a to 200 km. Iný je aj dizajn vozidla, ktorý vychádza z pôvodných spaľovacích modelov. Poprad však nie je jediným slovenským mestom, ktoré sa môže pochváliť novým elektrobusom. Elektrické autobusy začínajú postupne pribúdať do vozových parkov bratislavskej, košickej a žilinskej MHD. Celkovo ich bude 29.

Spoločnosť Troliga Bus sa zúčastnila minulý rok na svetovej výstave autobusov BUSWORLD 2017, ktorá sa uskutočnilav holandskom meste Kortrijk. Podľa jej predstaviteľov tam zožala veľký úspech. Dôkazom sú objednávky z Nemecka a Holandska.

Zdroje: Troliga Bus, Hnonline, Mesto Poprad, titulná fotografia: autocentre.ua 

tesla magazin zdielanie

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár