Toyota a Suzuki oznámili spoluprácu aj v oblasti elektrifikácie

1

Japonské automobilky Toyota a Suzuki oznámili dohodu o možnej spolupráci. Tá sa týka okrem iného aj elektrifikácie vozidiel, vrátane ich masovej popularizácie.

Ukazuje sa, že elektromobilita začína spájať rôzne automobilky. Aliancia Renault-Nissan prijala pod svoje krídla Mitsubishi, pričom spoločne vyvíjajú platformy pre elektrifikované vozidlá a snažia sa využiť svoje jednotlivé silné stránky. Napríklad skúsenosti Nissanu s elektrickým pohonom a skúsenosti Mitsubishi s plug-in hybridným pohonom.

Mercedes a Tesla priznali, že komunikujú ohľadom možnej spolupráce na elektrickej dodávke. Volkswagen a Ford vytvorili alianciu a podpísali memorandum o elektromobilite. BMW a Daimler zas podľa neoficiálnych informácií rokujú o vývoji spoločnej platformy pre elektromobily. Toyota a Mazda spoločne s Denso založili podnik, ktorý sa zameriava na elektromobilitu.

„Hybridná“ spolupráca

A Toyota aktuálne potvrdila aj spoluprácu s ďalšou japonskou automobilkou, Suzuki, ktorá sa tiež týka  elektrifikácie vozidiel. V rámci spoločného zdieľania technológií bude môcť Suzuki na globálnej úrovni využívať hybridný systém od Toyoty.

Zároveň sa obe spoločnosti dohodli na masovej popularizácii tohto druhu pohonu, a to najmä na indickom trhu. Suzuki okrem hybridného systému, získa od Toyoty aj kompletné platformy, na ktorých sú postavené hybridné modely RAV4 a Corolla Wagon. Na nich vyrastú pod značkou Suzuki veľmi príbuzné modely, ktoré sa budú predávať v Európe. Na oplátku zas Suzuki poskytne najmä svoju platformu a motory pre kompaktné modely.

Do elektromobilov sa moc nehrnú

Spolupráca v oblasti elektrifikácie sa teda týka najmä rozširovania hybridného pohonu. Samozrejme by sme radšej uvítali, keby sa obe automobilky zamerali na technológie a vozidlá s plne elektrickým pohonom. Ďalšie rozšírenie hybridov na úkor dieselov by však mohlo z časti napomôcť k redukcii emisií CO2 a pevných častíc. Predovšetkým vo väčších mestách, ktoré bojujú so znečisteným ovzduším.

Ako vieme, Toyota sa s elektromobilmi moc neponáhľa, pričom podporuje viacero technológií ich pohonu. Napríklad aj palivové články. Tvrdí však, že do roku 2025 bude jej portfólio kompletné elektrifikované. Strategické plány Suzuki v oblasti elektromobility nepoznáme. Nedávno sa objavila len informácia, že testuje elektromobil, ktorý bude pravdepodobne určený iba pre indický trh.

Zdroj titulnej fotografie: Nikkei 

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Toyota bude vyrábať batérie pre elektromobily. Spoločne s partnerom Tesly
Škoda oznámila, že jej rok 2019 bude v znamení elektromobility
VW oznámil nové plány: 70 elektrických modelov a 22 mil. predaných kusov

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Jeden komentár

  1. Toyota to má pekne spočítané – dobre vie, že budúcnosť je vodík. Preto sa snaží „preskočiť“ vývojový stupeň „elektromobil“ a ide „priamo na bránu“. Je to síce drahá cesta, ale v konečnom dôsledku bude No.1 (alebo – môže byť)… Je to tak, alebo???
    Veď uvidíme. Držím palce Toyote.

Pridajte komentár