Toyota sa púšťa do elektromobilov spoločne s Mazdou a Subaru

0

Toyota a Subaru dnes oznámili, že spoločne vyvinú platformu pre elektromobily, ako aj spoločné, batériou poháňané SUV. Ide pritom už o druhú spoluprácu Toyoty v oblasti elektromobility, keďže v roku 2017 vytvorila spoločný podnik s Mazdou.

Len včera sme informovali o spolupráci automobiliek BMW a Jaguar Land Rover na novej generácii elektrického pohonného ústrojenstva. A dnes tú máme ďalší spoločný projekt 2 konkurenčných automobiliek, ktorý sa týka elektromobility.

Dôvod spolupráce je pritom rovnaký. A to zásadná transformácia automobilového priemyslu, ktorá sa podľa Toyoty deje raz za 100 rokov. Toyota a Subaru tak musia urýchliť vývoj nových technológií, aby dokázali reagovať na tzv. CASE domény, ktorými sú konektivita, autonómne riadenie, zdieľanie vozidiel a elektromobilita.

Spoločná platforma a elektrické SUV

Toyota so Subaru sa budú v rámci spolupráce zameriavať práve na oblasť elektromobility, konkrétne batériou poháňané automobily, ktoré doteraz Toyota ignorovala na úkor hybridov a vodíkových vozidiel.

Hlavnou náplňou spoločného projektu japonských automobiliek bude vývoj špecializovanej platformy pre plne elektrické automobily, ktorých pohon zabezpečuje batéria. Tá má byť vhodná najmä pre sedany a SUV nižšej strednej (segment C) a strednej triedy (segment D), ako aj odvodených modelov.

Jedným z konkrétnych výstupov spolupráce bude aj spoločne vyvinuté elektrické SUV nižšej strednej triedy, ktoré budú automobilky predávať pod vlastnou značkou. Subaru pritom do projektu presunie všetky svoje existujúce zdroje, ktoré má vyhradené pre vývoj elektromobilov.

Spoločný podnik s Mazdou

Toyota to v rámci batériových elektromobilov „hrá na viacero strán“. Veď časť svojich zdrojov poskytla v roku 2017 do spoločného podniku EV C.A. Spirit. Do neho sú pritom zapojené aj spoločnosti Mazda a Denso. Jeho cieľom je priniesť na trh e-modely od miniáut, cez SUV, až po ľahké nákladné vozidlá. A to za pomoci skúseností Mazdy v oblasti počítačového modelovania, platformy Toyota TNGA a skúseností spoločnosti Denso s elektronickými technológiami.

Zdroj titulnej fotografie: Toyota

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Toyota a Tesla spolupracovali pred 8 rokmi na vývoji elektromobilu RAV4 EV
Prvé elektrifikované modely Mazda prídu do Európy o pár mesiacov
Portfólio Toyoty má byť kompletne elektrifikované do roku 2025

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár