Najpredávanejší hybrid sveta, Toyota Prius, sa dočkal faceliftu a pohonu 4×4

1

Na autosalóne v Los Angeles bola predstavená faceliftovaná Toyota Prius. Podľa výrobcu je lepšia po technologickej, výkonnostnej aj dizajnovej stránke.

  • Toyota ako svetový líder v technológii samonabíjacích hybridných motorov zaznamenáva ďalší posun predstavením pohonnej jednotky Hybrid AWD-i (4×4).
  • Štýlový dizajn Priusu sa vyznačuje čistejšími líniami, úpravami prednej a zadnej časti, novými svetlami, dizajnom kolies a možnosťou voľby novej škály farieb.
  • Vylepšené je aj vnútorné vybavenie, vrátane väčšieho úložiska pre bezdrôtové nabíjanie smartfónu, head-up displeja a rýchlejšieho a intuitívnejšieho multimediálneho systému Toyota Touch 2.
  • Nový Prius sa v Európe predstaví na autosalóne v Bruseli, a to v januári 2019.

Nová Toyota Prius zaznamenala podľa výrobcu ďalší pokrok v jazdných vlastnostiach a získala na atraktívnosti. Od prvého uvedenia pôvodného modelu v roku 1997, v priebehu 4 generácií, Prius sa snaží dokázať, že je lídrom v technických inováciách, dosahuje najväčší pokrok v znižovaní spotreby a zvyšovaní pôžitku z jazdy.

Nový Prius je prvá Toyota, ktorá využíva nový elektrický pohon 4×4 – Hybrid AWD-i, ktorý poskytuje väčšiu istotu na ceste. Inteligentný systém využíva prídavný elektrický motor s vysokým krútiacim momentom, ktorý poskytuje prídavný výkon zadnej náprave podľa potreby.

Je navrhnutý tak, aby sa automaticky zapol pri rozbehu v rýchlosti do 10 km/h a pri zaznamenaní nízkej priľnavosti, napríklad na snehu alebo na mokrej a klzkej vozovke pri rýchlostiach medzi 10 a 70 km/h. Pohonná jednotka je kompaktná a ľahká, bez stredového diferenciálu alebo hnacieho hriadeľa medzi prednou a zadnou nápravou, takže minimálne ukrajuje z batožinového priestoru a len mierne ovplyvňuje spotrebu paliva a nízke emisie.

Nové batérie, aj do zimy

Toyota Prius AWD-i má novú kompaktnú nikel-metal hybridnú batériu s výborným vlastnosťami v zimnom období. Prius s predným pohonom je zas vybavený novou lithium-ion batériou. Nový Prius má mať lepšie jazdné vlastnosti. Je postavený na novej platforme Toyota New Global Architecture (TNGA) GA-C. Tá zabezpečuje dynamický výkon aj komfortnú jazdu prostredníctvom nižšieho ťažiska a výrazne zvýšenej tuhosti karosérie.

Kvalitnejší interiér

V kabíne novinky nájde vodič zmyslovo vyššiu kvalitu, a to aj vďaka zmenám usporiadania stredovej konzoly a niektorých ovládacích prvkov na prístrojovej doske. Boli zavedené nové povrchové úpravy čalúnenia, ktoré vzbudzujú celkovo prepracovanejší dojem z interiéru.

Nové prvky výbavy

Zmeny vo vybavení zahŕňajú: väčší bezdrôtový nabíjací dok, smerové navigačné pokyny pridané do funkcie head-up displeja; multimediálny dotykový displej Toyota Touch 2, ktorý ponúka rýchlejšiu odozvu a môže byť ovládaný pomocou dvoch prstov pre zväčšovanie/zmenšovanie – známych z používania smartfónov.

Dizajnové zmeny

Vynovená Toyota Prius pre rok 2019 má nové jednotky svetlometov, ktoré zdôrazňujú rozsiahlu vodorovnú líniu. Tá pôsobí širokým a stabilným dojmom. Je vybavená novými dvojlúčovými LED diódami, ktoré poskytujú širšie pole osvetlenia.

Zadné združené svetlá priťahujú pozornosť novými svetlovodmi a významnou horizontálnou líniou, ktorá zvýrazňuje nízko položené ťažisko. Efektný je obrátený lichobežníkový tvar, ktorý nájdeme v rámci dverý batožinového priestoru okolo poznávacej značky.

Novinka prináša rozšírenie škály lakovania o dva nové výrazné odtiene Emotional Red a Aqua Breeze, nový dizajn 17-palcových diskov z ľahkých zliatin a novú kontrastnú tmavošedú povrchovú úpravu 15-palcových kolies.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Toyota, Honda či Fiat budú predávať čínske e-auto pod svojím menom. Prečo?
Nová Škoda Octavia zrejme príde aj v hybridnej verzii RS s e-dojazdom 70 km
V Žiline sa budú vyrábať plug-in hybridy KIA. Prvým bude Ceed

Zdroj: tlačová správa

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Jeden komentár

Pridajte komentár