Toyota avizuje 10 elektromobilov, novú generáciu s 2-násobným dojazdom a plug-in hybridy s dojazdom cez 200 km

2

Automobilka Toyota dnes prezentovala svoje smerovanie pod vedením nového šéfa. Zdá sa pritom, že konečne začína brať vážne batériové elektromobily. Do roku 2026 sa máme dočkať 10 nových modelov, potom príde ďalšia generácia s údajne 2-násobným dojazdom. Každopádne Japonci budú aj naďalej podporovať ostatné formy elektrifikácie, pričom v prípade plug-in hybridov sľubujú dojazd cez 200 km.

Čerstvý šéf spoločnosti Toyota, Koji Sato, uviedol, že aj naďalej podporujú viaccestný prístup znižovania emisií prostredníctvom elektrifikácie. Chystajú posilnenie predaja hybridov a zvýšiť počet možností v prípade plug-in hybridov. A v nasledujúcich rokoch rozšíria ponuku batériových elektromobilov, ktoré podľa Satoa predstavujú „jednu z najdôležitejších možností“.

Toyota sa pritom zameria na novú generáciu plne elektrických áut „pre éru popularizácie batériových elektromobilov“. Takže snáď už upustí od umelého démonizovania tohto druhu vozidiel a vyjadrení typu, že hybridy sú ekologickejšie ako elektromobily.

Viceprezident spoločnosti Toyota Hiroki Nakajima v tomto smere dodal, že do roku 2026 rozšíria svoju ponuku batériových elektromobilov o 10 nových modelov. Chcú pritom dosiahnuť predaj 1,5 mil. ks ročne. A od roku 2026 by sme sa mali dočkať novej generácie elektromobilov, ktoré zrejme konečne budú využívať platformu navrhnutú špeciálne pre tento druh vozidiel.

2-násobný dojazd elektromobilov a „záchrana“ plug-in hybridov

V prípade novej generácie elektromobilov Toyota hovorí o 2-násobnom dojazde vďaka batériám s oveľa vyššou účinnosťou. A spomína aj dizajn a jazdné vlastnosti, ktoré rozbúšia srdce. Zmeny sa tiež dotknú výroby elektromobilov, a to s cieľom znížiť počet procesov na polovicu.

Všetko nasvedčuje tomu, že plug-in hybridy sú na ústupe, a to aj kvôli skutočnosti, že v praxi je ich environmentálny prínos podstatne menší ako sa očakávalo. Toyota však chce zdá sa „zachrániť“ tento druh vozidiel, a to elektrickým dojazdom cez 200 km.

Čo sa týka vodíkových automobilov, Toyota avizuje zameranie na sériovú výrobu úžitkových vozidiel. Môže sa tak zdať, že sa vzdáva nezmyselného pretláčania tejto technológie v rámci osobnej mobility. Od vývoja motorov spaľujúcich vodík pre motoršport však neupúšťa. V prípade full hybridov chce Toyota „pokračovať vo vylepšovaní so zameraním na vysokú kvalitu a prijateľné ceny“.

Pokiaľ ide o konkrétne elektromobily, Japonci spomenuli 3-radové SUV, ktoré sa začne vyrábať v USA v roku 2025. Pre Čínu avizujú na budúci rok 2 lokálne vyvinuté modely a na nasledujúce roky ďalšie batériové elektromobily. Pre zvyšok Ázie a rozvojové trhy Toyota avizuje elektrické pickupy a malý batériový model. Európu pri tejto príležitosti nespomína, to však neznamená, že nás nové elektromobily obídu.

Zdroj: Toyota

SÚVISIACE ČLÁNKY:
54 organizácií vyzvalo Toyotu, aby sa zamerala na elektromobilitu a prestala lobovať proti klimatickým opatreniam
Toyota tvrdí, že hybridy sú ekologickejšie ako elektromobily, keď straší nedostatkom surovín pre batérie
Toyota rozobrala Teslu Model Y a vraj bola v úžase. A Tesla má chystať „facelift“ tohto modelu

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

2 komentáre

Pridajte komentár