Toyota vyvíja elektromobil, ktorý môže byť súčasťou ľudskej misie na Mesiac

0

Automobilka Toyota oznámila, že nadviazala spoluprácu s Japonskou vesmírnou agentúrou. Tá sa týka vývoja elektromobilu pre ľudskú posádku, ktorá sa zúčastní misie na Mesiac. Vozidlo má pritom ponúknuť „nadpozemský“ dojazd.

Japonská vesmírna agentúra (JAXA) je zapojená do medzinárodného vesmírneho programu, ktorého cieľom je dosiahnutie udržateľnej prosperity ľudstva. A to prostredníctvo rozšírenia oblastí ľudskej činnosti a duševného vlastníctva so zameraním na Mesiac a Mars. Jednou zo súvisiacich aktivít je aj prieskum povrchu Mesiaca za pomoci vozidla s ľudskou posádkou.

JAXA do projektu zapojila aj domácu automobilku Toyota, pretože chce využiť jej technologický potenciál v oblasti mobility. Od spolupráce si sľubuje urýchlenie technologického výskumu, ktorý bude viesť k vývoju prieskumného vozidla pre ľudskú posádku s pretlakovou kabínou, povedal Hiroši Jamakawa, prezident JAXA.

Využitie palivových článkov

V rámci lunárneho vozidla má byť využitá technológia palivových článkov na vodík, ktorých vývoju sa venuje Toyota už niekoľko rokov. „Palivové články, ktoré sa využívajú v rámci čistej výroby energie, emitujú iba vodu a vďaka svoje vysokej energetickej hustote dokážu poskytnúť veľa energie. Sú tak veľmi vhodné pre možný spoločný projekt s JAXA,“ hovorí výkonný viceprezident Toyoty, Shigeki Terashi.

Elektromobil sa bude musieť na Mesiaci vysporiadať so šestinovou gravitáciou, zložitým terénom posiatym krátermi, útesmi a kopcami, vysokou radiáciou či drsnými teplotami. Pre uskutočnenie prieskumu s ľudskou posádkou bude nutné zabezpečiť pretlakovú kabínu a extra „nadpozemský“ dojazd 10 000 km.

Koncepčný elektromobil

Koncepčný návrh lunárneho elektromobilu ponúka nasledujúce špecifikácie:

  • Dĺžka: 6,0 m; šírka: 5,2 m; výška: 3,8 m (cca veľkosť dvoch mikrobusov)
  • Obývateľný priestor: 13 m3
  • Kapacita pre dve osoby, resp. pre štyri osoby v núdzovom režime

Misia na Mesiac s ľudskou posádkou by sa mala uskutočniť v 30. rokoch tohto storočia. Lunárny prieskumný elektromobil by mal byť hotový v roku 2029.

Zdroj (vrátane titulnej fotografie): Toyota

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Portfólio Toyoty má byť kompletne elektrifikované do roku 2025
Toyota a Tesla spolupracovali pred 8 rokmi na vývoji elektromobilu RAV4 EV
Škoda bude vyvíjať a vyrábať elektrobusy s vodíkovým pohonom

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár